Как обрезать смородину.

Как обрезать смородину.

   Плодові бруньки чорної смородини, закладаються на прирості поточного року, тобто на гілочках, які виросли в цьому році. Тому, чим більше цей приріст, тим більше ягід можна буде зібрати на наступний рік. Якщо обрізку не проводити, тоді кущ смородини 2-3 роки після посадки дає добротний урожай, за умови, що посадка була проведена правильно.

Відео. Як посадити чорну смородину?

Потім він сильно стає густим, приріст зменшується, ягоди зав’язуються тільки на кінцях гілок. Так урожай зменшується з кожним роком, а сам кущ може захворіти і взагалі пропасти.

Обрізка чорної смородини досить проста процедура і проводити її можна як восени так і навесні. Але краще її зробити восени, після того як кущ скине листя, тому що смородина починає розвиватися дуже рано, а витрата кущем корисних речовин на гілки, які ви видалите, призводить до ослаблення самого куща.

Как обрезать смородину.

Хочу відразу вас попередити про те, що кущ чорної смородини може рости і плодоносити не більше 15 років. Потім його потрібно викинути і посадити нові молоді саджанці, які можна отримати вегетативними методами розмноження з гілок старого куща.

Відео. Як розмножувати смородину?

Розмноження смородини відводками.

Розмноження смородини живцями.

А в цьому випуску журналу як зробити все, я детально розповім про два способи обрізки чорної смородини. Перший з них прописаний у всіх підручниках, а другий використовують тільки деякі садівники-любителі, які не хочуть морочитися з вивченням методики обрізки смородини.

Для початку трохи про будову куща смородини. Він має гілки однорічні, дворічні і старіші. Для плодоношення необхідно в кущі залишати одно та двохлітні гілки. Тому перші два роки після посадки, кущ смородини не вимагає обрізки. Звичайно за умови, що ви посадили його правильно і обрізали після посадки.

Как обрезать смородину.

На одно і дворічних гілках найкраща якість ягід. Адже смородина плодоносить на однорічному прирості, а у старих гілок цей приріст дуже маленький і розташований на самих вершках. Тому і урожай буде тільки на самому вершку, а інша частина гілки залишиться без ягід. Крім того, більш старі гілки часто вражаються шкідниками і хворобами, тому на них ягода дрібніє, а урожай різко знижується.

Як відрізнити гілки за віком.

Однорічні мають золотисте забарвлення і рівномірно розташовані бруньки по всій довжині пагона. Колір кори золотистий або білястий.

Дворічна гілка має гладку кору однорідної коричневого забарвлення, і хороші бічні однорічні пагони.

Більш старіші гілки, мають жорстку, сірого кольору кору, зовсім маленький однорічний приріст і велику кількість розгалужень.

Дуже добре видно відмінність в кольорі кори всіх трьох видів гілок смородини. Однорічна гілка – золотиста, дворічна – коричнева, і багаторічна – сіра.

А тепер про саму обрізку. Хочу відразу звернути вашу увагу на те, що гілки потрібно вирізати максимально низько до землі, і, по можливості, не залишати пеньків.

Как обрезать смородину.

Перший спосіб.

Спочатку потрібно вирізати всі багаторічні гілки, залишивши тільки одно та дворічні. Потім вирізати гілки, які нахиляються до землі. Якщо їх залишити, то під вагою ягід вони опустяться на землю і плоди згниють. Після, необхідно залишити 5-8 гілок однорічних, та 5-8 дворічних гілок, в залежності від віку куща. При цьому потрібно вирізати всі сухі, недорозвинені, покручені хворобами і обламані гілки. Не бійтеся вирізати щось зайве. Якщо ви сумніваєтеся вирізати чи ні конкретну гілку, тоді обов’язково вирізайте! Особливо ті гілки, у яких при надрізі ви помітили в центрі зрізу чорну серцевину. Ця гілка уражена стекляницею і толку від неї не буде. При належному догляді та удобренню, кущ смородини повністю відновиться наступного року.

В результаті такої обрізки, кущ виходить гарний, компактний, рівний з молодими і сильними гілками, які принесуть хороший урожай.

Другий спосіб.

Підходить для тих садівників-любителів, які не хочуть вивчати методику обрізки смородини.
Потрібно подумки розділити кущ на дві частини. Для цього також, можна використати шматок дроту який необхідно закріпити посередині куща. В одній з половин куща всі пагони необхідно вирізати повністю.

Как обрезать смородину.

На наступний рік в цій частині куща виростуть нові сильні однорічні пагони. А вам потрібно на наступний рік, повирізати над рівнем землі всі пагони в іншій частині куща.

Тобто, в один рік вирізаються гілки однієї половини куща, на наступний рік – іншої. Така обрізка проводиться щорічно. При цьому методі немає необхідності вибирати, які гілки і якого віку залишати, а які зрізати. Однорічні гілки будуть завжди на одній частині куща, а дворічні на інший.
Обидва ці способи забезпечать постійне дозрівання ягід на молодих гілках, тому урожай буде гідним цього сорту смородини. Крім того молоді гілки менше схильні до захворювань, тому менше буде потрібно обробки кущів отрутохімікатами.

Как обрезать смородину.

Хороших вам врожаїв, спасибі вам за увагу.

Відео. Як обрізати смородину. Обрізка смородини восени.

Дивіться також...