Мультиметр для будинку. Як вибрати?

У цій статті, я постараюся допомогти вам розібратися у відповіді на питання як вибрати мультиметр для будинку. Цей прилад, в народі, більше відомий під назвою тестер.

Слово мультиметр (мульти – багато, метр – вимірювати) означає, що прилад виконує багато різних вимірів. Залежність тут дуже проста. Чим більше такий прилад виконує вимірювань і чим вище точність цих вимірів, тим ціна такого приладу більше.

Ця стаття не для професійних електромонтажників. Вона для тих, хто просто хоче купити мультиметр для будинку. Хто чув про те, що такий прилад існує, але не знає в чому їх різниця і який йому підійде.

Як вибрати мультиметр для будинку?

Для будинку, якщо ви звичайно не фахівець з ремонту електричних приладів, не грає величезну роль точність вимірювання в сотих або навіть десятих частинах. Головне в тому, що перевірка мультиметром показує його робочий стан. Крім того, пересічний мешканець в домашніх умовах, використовує мультиметр для вимірювання всього декількох параметрів.

Перший параметр це прозвонка – визначення цілісності кабелю, перевірка справності якоїсь деталі, наприклад діода, або приладу в цілому.

Другий параметр, це вимір постійної напруги – батарейок, акумуляторів чи зарядного пристрою.

І третій параметр, це вимір змінної напруги в мережі.

Для більш просунутих домашніх електротехніків, досить рідко виникає необхідність ще виміряти опір і силу струму.

Тому купувати для будинку дорогий і багатофункціональний мультиметр немає ніякого сенсу.

А тепер конкретно про побутові мультиметр, які представлені на нашому ринку. Більшість з них мають основний набір перерахованих вище необхідних функцій.

Це прозвонка, вимір постійного і змінного напруги, постійного струму і опору.

Розглянемо лише найпоширеніші і дешеві моделі мультиметрів.

Найдешевший з мультиметрів (його ціна близько 2 доларів), це ось такий стрілочний (по науковому аналоговий) мультиметр YX-1000. Його точність вимірювання досить низька, а простіше сказати ніяка. Але дуже важливо інше. У цього мультиметра дуже слабкий корпус, а вимірювальні щупи зроблені з дуже тонкого дроту. Тому, таким мультиметром користуватися небезпечно. Крім того, дуже складно простій людині розібратися в дисплеї цього мультиметра, адже для кожного вимірювання у нього передбачений свій розділ на дисплеї. Тому його краще взагалі не купувати, або купувати тільки для прозвонки.

Мультиметр для будинку

Найпопулярніша модель це мультиметри вісімсот тридцятої серії і їх різновиди ДТ830В, ДТ832 і ДТ838. Зверніть увагу на літери спереду і в кінці номера мультиметра. Від цих позначень дуже залежить якість і ціна приладів. Найдешевші виробляються з буквами ДТ спереду.

Мультиметри 830 серії мають вже більш міцний корпус і товстіший провід в вимірювальних щупах. Недолік їх в тому, що шкала вимірювань має мало поділів, але для будинку їх цілком вистачає.

Чим же вони відрізняються?

Мультиметр ДТ-830В, найдешевший з цієї серії. Ціна близько 3 доларів. Відрізняється він тим, що прозвонка у нього без звукового супроводу, і відбивається тільки на дисплеї приладу. Що досить незручно, але терпимо, якщо використовувати його рідко.

Мультиметр для будинку

Мультиметр ДТ-832, ціна на півдолара дорожче. Відмінність в тому, що має прозвонку зі звуком.

Мультиметр для будинку

Мультиметр ДТ-838 коштує ще на пів долара дорожче, близько 4 доларів. Має прозвонку зі звуком і датчик для вимірювання температури (термопару), який працює з похибкою в кілька градусів і яким ви ніколи не будете користуватися будинку.

Всі інші функції у цих трьох мультиметров повністю однакові. З цієї серії я раджу купувати для будинку мультиметр ДТ-832. Це найоптимальніший і дешевий варіант.

Далі, по ціновій категорії, йдуть мультиметри 92 серії. Це ДТ-9205, 9207, 9208. Вони в два-три рази дорожче вісімсот тридцятих мультиметров. Ціна від 7 до 10 доларів. Мають добре захищений корпус з додатковим знімним захисним чохлом і досить хороші вимірювальні щупи.

Мультиметр для будинку

Давайте порівняємо якість вимірювальних щупів різних мультиметров. Ось такі вимірювальні щупи має мультиметр YХ-1000, такі мультиметри 830 серії і такі 92 серії. Як бачите, різниця помітна і досить сильна.

Мультиметр для будинку

Шкала вимірювань у мультиметров 92 серії має більше поділок, ніж у 830-х. Також ця серія має додаткові функції, які в домашніх умовах взагалі не потрібні пересічному жителю.

З цієї серії раджу купити мультиметр для будинку ДТ-9205А. Він найпростіший і найдешевший в цій лінійці, також має всі необхідні функції вимірювань.

Дорожчі мультиметри брендових виробників купувати для будинку не раджу, так як не бачу в цьому ніякого сенсу. Але, якщо бажаєте, можу запропонувати дуже зручну і хорошу модель мультиметра VC-61А. Цей мультиметр на половину дорожче, ніж ДТ-9205А, але має високу точність вимірювання і за своїми характеристиками ближче до професійних приладів.

Мультиметр для будинку

Хочу особливу вашу увагу звернути на те, що в продажу є мультиметри 1,2 і 3 сорту. Іноді вони відрізняються кольором, написами, упаковкою, вагою, комплектацією. Але найчастіше, відрізнити їх можна тільки розібравши і подивившись начинку в середині самого мультиметра. Цього вам звичайно зробити в магазині не дозволять, та й потрібно мати деякі знання, щоб визначити, до якого сорту належить виріб.

1 сорт – робить завод з якісних матеріалів за затвердженими технологіям.

2 сорт – так само робить завод, але з дешевих матеріалів замінників за спрощеною схемою, відповідно його якість гірша, а термін служби і ціна менша.

і 3 сорт – це брак або НЕ кондиція. Мультиметр працює, але з величезними похибками при вимірюванні або не працює одна з його функцій.

Для прикладу. На фото ви бачите два мультиметра ДТ-9205А. Зліва це перший сорт, а праворуч – другий. На перший погляд вони нічим не відрізняються за зовнішнім виглядом. Колірна гамма і малюнки на упаковці практично однакові. Вимірювальні щупи у них також однакові. Зовнішній вигляд самих мультиметров начебто теж однаковий.

Відео. Мультиметр. Прозвонка. Напруга.

Але придивіться уважніше. У другого сорту клавіша включення розташована праворуч, у першого зліва. У другого сорту відсутня кнопка “HOLD”, яка фіксує результат вимірювання, у першого вона присутня.

Крім того, у 1 сорту дисплей поворотний, а у другого він фіксований. Немає можливості змінювати його нахил.

Тепер давайте порівняємо товщину цих приладів. Ви бачите, що мультиметр першого сорту значно товщі ніж другого.

Що робиться всередині цих зовні однакових приладів, наскільки спрощена схема приладу 2 сорту, нікому невідомо.

Тому, купувати мультиметр для будинку раджу тільки у перевірених продавців, яким ви повністю довіряєте.

Вибирайте мультиметр для будинку з двох найпростіших і дешевих моделей. Це мультиметри ДТ-832 і ДТ-9205А. Їх функцій цілком достатньо для вимірювання різних параметрів пересічному жителю в домашніх умовах.

 Відео. Мультиметр для будинку. Як вибрати?

Дивіться також...