Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

Мультиметр. Как пользоваться дома. Прозвонка, измерение напряжения.

Ви купили або взяли в подарунок вимірювальний прилад мультиметр, який в народі частіше називають тестером. Як же користуватися мультиметром вдома? В цьому немає нічого складного! І зараз ви все необхідне дізнаєтеся.

Практично всі моделі мультиметрів мають основні параметри вимірювання, якими простий житель користується в домашніх умовах. Тому в домашніх умовах можна використовувати будь-яку його модель. Зараз ви дізнаєтеся, як користуватися вдома мультиметром, на прикладі двох найпоширеніших і дешевих моделей це мультиметри серії ДТ 830 і ДТ9205.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

З усього набору можливих вимірів мультиметра, рядовий житель використовує вдома всього лише три.

Перший це прозвонка, яка дозволяє визначити цілісність проводки в виробі. На другому місці вимір змінної напруги, а на третьому – вимір постійної напруги.

Досить рідко ще, використовуються функції вимірювання постійного струму

і опору.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

Решта функцій мультиметра потрібні тільки професіоналам в радіоелектроніці.

Спочатку потрібно підготувати мультиметр до роботи. Підключити щупи до відповідних роз’ємів. Щупів всього два, і вони повністю однакові, тільки відрізняються кольором – один чорний, а другий червоний.

Один з них, бажано чорний, повинен бути завжди підключений до гнізда з позначенням СОМ. А другий – до гнізда, на якому вказано значення параметра, який ви хочете виміряти.

Наприклад, в мультиметрі 830-й серії при вимірюванні всіх параметрів, чорний щуп підключається до роз’єму СОМ, а червоний поруч розташованому роз’єму з позначеннями декількох параметрів. При необхідності вимірювання високих значень струму, червоний щуп підключається до роз’єму, на якому вказано 10 або 20 ампер.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

У Мультиметра 92-й серії все однаково, але окремо виведений роз’єм для вимірювання сили струму в міліамперах.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

Не забувайте про те, що перемикач режимів вимірювання мультиметра, обов’язково повинен бути встановлений на той параметр, який ви вимірюєте. Ні в якому разі не можна, наприклад, вимірювати опір, встановивши перемикач режимів на вимір напруги. При цьому, в кращому випадку, мультиметр просто зіпсується, але може і завдати шкоди вам.

Перемикач режимів без яскравих позначень стрілки, що легко може привести до такої помилку. Щоб уникнути цього, пропонуємо позначити стрілку чимось яскравим. Наприклад, шматочком кольорового скотчу, яскравою фарбою або лаком для нігтів своєї коханої дружини.

Вимірювання мультиметром змінної напруги.

Потрібно поставити перемикач мультиметра в режим вимірювання змінної напруги. У 830-й серії цей параметр позначається так.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

А у 92-й серії так.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

Потім під’єднати щупи до фази і нуля, просто вставити їх в розетку. При вимірюванні змінної напруги не має значення якого кольору щупи підключати до нуля і фази. Можна так, а можна інакше. Результат буде однаковим. На екрані мультиметра можна бачити результат вимірювання.

Кожен параметр виміру має свою шкалу з різною кількістю поділів відповідної його величини.

Увага! Ні в якому разі не можна вимірювати напругу і силу струму вище верхньої межі, зазначеного на шкалі мультиметра. В даному випадку вище 750 вольт, що в домашніх умовах трапляється досить рідко, практично ніколи.

Якщо вимірюваний параметр не перевищує така межа, тобто 750 вольт, тоді не має великого значення, який режим ви встановите при вимірюванні. Просто, чим ближче буде встановлений режим на шкалі до вимірюваного параметру, тим точніше буде отриманий результат вимірювання.

Якщо вимірюваний параметр буде вище встановленого режиму, тоді мультиметр всього лише покаже на дисплеї одиницю.

Наприклад, якщо встановити режим вимірювання 200 вольт і вимірювати змінну напругу в мережі, а ми знаємо, що там має бути не менше 220 вольт, тоді прилад покаже просто одиницю. Переключивши режим вище, на 750 вольт, отримуємо значення змінної напруги в розетці.

А зараз знову увага! При вимірюванні високих рівнів, напруги і сили струму, ні в якому разі мультиметр не можна тримати в руках і щупи тримати тільки в місці спеціального потовщення, а не за провід і бажано однією рукою.

Вимірювання мультиметром постійної напруги.

Для вимірювання постійної напруги, необхідно встановити потрібний режим. Він може позначатися так

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

або так.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

Вимірюємо постійну напругу батарейки, зарядного пристрою, акумуляторної батареї. При вимірі немає необхідності дотримуватись полярності щупами, тобто визначати де мінус, а де плюс. Якщо переплутати, тоді перед значенням на дисплеї з’явиться мінус. Якщо поміняти положення щупів, мінус зникне.

Прозвонка.

Це перевірка мультиметром цілісності дроту або ланцюга в будь-якому іншому електроприладі.

Для прозвонки встановлюємо необхідний режим. Він може позначатися таким символом

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

або таким.

Мультіметр.Прозвонка, Вимір напруги.

Щоб перевірити, чи немає обриву в ланцюзі, потрібно доторкнутися щупами до протилежних її кінців.

Увага! При прозвонке об’єкт який мі перевіряємо повинен бути відключений від мережі напруги!

Перевіряємо провід – чути звук. Це означає, що провід цілий.

Перевіряємо подовжувач. Його кабель має два дроти. Під’єднуємо один щуп до одного штиря вилки, а другий в один з отворів подовжувача. Якщо сигналу немає, вставляємо щуп в інший отвір – чути сигнал. Значить цей провід цілий. Переставляємо один щуп до іншого штиря вилки, а другий щуп в інший отвір подовжувача. Знову є сигнал – подовжувач справний.

Сподіваємося, що цих знань про функції мультиметра простому жителю повністю досить в домашніх умовах.

Відео. Мультиметр. Як користуватись вдома. Прозвонка, вимір напруги.

Дивіться також...