Ожина садова . Посадка і догляд.

Ожина садова

Ожина садова на сьогодні недостатньо відома рослина. Тому багато хто, особливо побачивши і спробувавши великі і смачні ягоди, хочуть посадити його. Я тісно спілкуюся з ожиною і ожиномалиною садовою вже п’ятий рік. Тому маю певний досвід і зараз хочу поділитися секретами вирощування цих рослин з вами.

Ожина відноситься до рослин з дворічним циклом розвитку. Вона плодоносить на пагонах минулого року, які повинні перезимувати.

Як посадити ожину, і чи варто це робити, я постараюся розповісти зараз популярно.

Коли садити ожину?

Саджанці ожини ні в якому разі не саджайте восени. З власного досвіду знаю, що незважаючи на укриття, велика частина посаджених восени саджанців ожини вимерзає. Доводиться засмучуватися, купувати нові саджанці і втрачати час.

Ежевика-Агавам

Садити їх потрібно тільки навесні. Є кілька вимог до саджанців. Однорічні саджанці ожини обов’язково повинні бути із закритою кореневою системою, тобто в контейнерах. Такі саджанці з відкритими корінням теж рідко виживають – у них дуже слабка коренева система. При осінній посадці, однорічні саджанці практично всі гинуть. У них дуже ніжні білі коріння, які не встигли одеревіти. Після відділення від маточного куща, взимку вони, як правило, пропадають.

Дворічні саджанці ожини мають більш товсті, здерев’янілі, темного кольору коріння. Їх можна саджати ранньою весною, до розпускання бруньок садити з відкритою кореневою системою.
Як на однорічних, так і на дворічних саджанцях обов’язково повинна бути ростова нирка.

Вибір сорту ожини.

Садова ожина буває двох основних видів.

Перший вид це – колюча ожина, яка дає поросль, як малина. Сюди відносяться сорти: Агавам, Флінт, Білоруська солодка і ін. Її перевага в тому, що вона морозостійка і не вимагає укриття на зиму.

Недоліки – неймовірні колючки, порівняно невелика з гірчинкою ягода, агресивне поширення по ділянці, дає поросль. Колючки у неї спрямовані вниз, як рибальський гачок, чіпляються за одяг і ранять шкіру досить серйозно. Тому працювати з нею можна тільки в щільних рукавичках. Крім того, вона дає коріння на глибині близько 40-50 см і поросль на відстані до 5 метрів від куща. Я спробував садити цей вид ожини і більше не хочу. Для того щоб позбутися від неї, мені довелося на третій рік після посадки, перекопати землю на глибину 50 см на площі 25 квадратних метрів і вибрати все коріння. Не раджу вам садити таку ожину, хіба що тільки в якості зеленого паркану.

посадка-ежевики2

Другий вид це садова ожина без шипів (хоча є кілька з шипами). Сортів досить багато: Торнфрі, Натчез, Тріпл Краун, Лохте і ін. Постійно з’являються нові сорти. Переваги цих сортів: кущі не дають порослі (залишаються на місці, де їх посадили), смачна і велика ягода, відсутність колючок.

Відео. Вибір сорту ожини.

Схема посадки ожини.

Ожина дає дуже довгі пагони до 6 метрів, тому відстань між кущами має бути достатня. У ряду відстань між саджанцями не менше 2 – 2,5 метра, а відстань між рядами не менше 3 метри. Такі великі проміжки потрібні для нормального догляду за посадкою і достатнього сонячного освітлення кущів.

Ожина садова . Посадка і догляд.

Місце посадки ожини.

Ожину потрібно садити на сонячному місці з родючим грунтом. Будь-яка тінь призводить до зменшення самої ягоди і врожайності. Не можна садити ожину в заболочених місцях з високим стоянням ґрунтових вод. Якщо грунт збіднена, місце для посадки потрібно обов’язково удобрити.

Ожина садова . Посадка і догляд.

Посадка ожини.

Яму для посадки потрібно викопати невелику – глибиною і шириною близько 50 см. Обов’язково внести не менше 1 відра компосту або перегною і 100-150 г комплексних добрив. Саджанець при посадці не заглиблювати, посадити на рівень кореневої шийки. Після посадки, обов’язково рясно полити і обрізати на 1-2 нирки торішні здеревілі. Садити потрібно відступивши на 50 см в сторону від шпалери. Це робиться для того, щоб полегшити укриття на зиму кущів. При такій посадці, стовпи шпалери не заважатимуть укриттю.

Відео. Посадка ожини.

Шпалера для ожини.

Ожина дає довгі пагони до 6 метрів. Крім того, на торішніх пагонах виростають плодові гілки до 1,5 метрів в довжину. Тому їй обов’язково потрібна шпалера. Висота шпалери 2 метри. На шпалері простягають дві підвіски – одна на висоті 1 метр від землі, 2 метра друга.

Морозостійкість.

Всі сорти ожини, які не дають поросль, мають низьку морозостійкість в середньому – 20 ° С. Тому вимагають обов’язкового укриття на зиму. Вкривати можна спеціальним матеріалом (агроволокно) або підручними засобами (мішковина, ялинові гілки, земля). Цвіте ожина дуже пізно, в кінці травня початку червня, так що поворотні заморозки їй не страшні.

Ожина садова . Посадка і догляд.

Стійкість до захворювань ожини.

Ожина має високу стійкість до захворювань і шкідників. Але під час зимівлі під укриттям, ожину можуть пошкодити миші. А при підвищеній вологості вона може захворіти грибковими захворюваннями – антракноз. Якщо ожина вирощується на сонячному вільному місці та родючості грунту, тоді ризик захворювань мінімальний. За 4 роки вирощування, я ні разу не обробляв ожину отрутохімікатами.

Ожина садова . Посадка і догляд.

Ягода ожини.

Плоди кущ ожини дає на наступний рік після посадки. Ягоди дозрівають поступово, тому збір ягід проводиться через 2-3 дня. Стигла ягода втрачає глянець і стає матовою. У такому вигляді вона смачна і солодка. Транспортабельність у стиглих ягід ожини не надто висока, як і тривалість зберігання. Тому для продажу її зривають в недостиглому вигляді, коли вона ще кисла на смак. Ягоди ожини мають заспокійливу дію і містять багато корисних речовин. Врожайність від 10 до 30 кг. з куща.

Ожина садова . Посадка і догляд.

Підживлення ожини.

Кущ ожини для енергійного росту потребує багато мінеральних речовин, особливо азоту. Тому необхідно щорічно навесні вносити під кожен кущ азотні добрива або перегній. Така підгодівля забезпечить достатню силу росту і нормальне плодоношення.

Полив ожини.

Полив повинен бути регулярний і достатній. Будь-який недолік вологи, веде до зменшення врожайності а також величини самої ягоди. Ягода може навіть засохнути на кущу, а сам кущ зупиниться в зростанні. Найкраще для поливу ожини організувати крапельний полив.

Відео. Полив ожини.

Обрізка ожини.

Обрізку кущів ожини секатором проводять і навесні, і влітку, і восени. Навесні обрізають пошкоджені і примерзли пагони. Влітку, після збору ягід, потрібно видалити відплодоносивші гілки, а молоді пагони під час вегетації, бажано обрізати на висоті 2-2,5 м. Також потрібно обрізати бічні пагони. Восени йде остаточна обрізка під укриття.

Розмноження ожини.

Колючі сорти ожини, які дають поросль, розмножують за допомогою цієї порослі, як малину. Безколючкові сорти розмножують різними способами. Найпростіший спосіб отримання саджанців це звичайно укорінення верхівок пагонів.

Застосовується ще вирощування саджанці здерев’янілих і зелених живців гілок, а також з кореневих живців. Бічний корінь куща ожини викопують восени або ранньою весною, розрізають на шматочки довжиною 5-6 см і поміщають в родючий грунт.

Відео. Розмноження ожини.

Переваги ожини.

Переваг у ожини тільки дві.

1. Смачна і корисна ягода.
2. Висока стійкість до захворювань і шкідників.

Ожина садова . Посадка і догляд.

В іншому вирощування ожини пов’язано з масою проблем. Для мене ожина виявилася дуже напряжною культурою. Постійно їй щось треба. Це не та рослина, яку посадив і забув.

Недоліки ожини садової.

1. Обов’язково потрібно вкривати на зиму. При цьому, гілки ожини не гнуться і дуже легко ламаються. Що робить практично неможливим укриття прямостоячих сортів. Садівники придумують спеціальні технології для того, щоб притиснути пагони ожини до землі для укриття. Але ти її притискаєш до землі, а вона викручується і зростає до верху. А відламані гілка при укритті це втрата врожаю на наступний рік.

2. Необхідність споруди шпалери. Без шпалери ожина садова не зможе нормально рости і плодоносити. Крім того, пагони ожини восени потрібно зняти зі шпалери, а навесні знову прив’язати до шпалери.
3. У сонячні спекотні дні ожину потрібно притіняти, або ягода попечеться на сонці. Вона чорного кольору і добре притягує сонячні промені. Садівники для цих цілей садять навколо ожини кукурудзу суцільною стіною або натягують спеціальну сітку. В тіні і в дощову погоду ягода ожини гниє на кущу, особливо в нижньому ярусі куща, де вона найбільша і смачна. При недостатньому поливі ягода засихає на кущу та стає неїстівної.

4. Сорти з солодкою ягодою піддаються нападу мух і ос. Комахи з задоволенням їдять ягоди разом з птахами. При зборі ягід потрібно уважно дивитися, щоб не отримати укус від оси.

5. Коріння ожини садової розростаються від куща на відстань до 3 метрів і на глибині близько 10 см. Будь-які обробки ґрунту навколо куща повинні бути поверхневими, щоб не пошкодити коріння. Інакше з пошкоджених коренів піде поросль.

Ожина садова . Посадка і догляд.

Дуже добре подумайте перед тим, як вибрати місце для посадки ожини. При пересадці куща або його видаленні, в землі залишається багато коренів, кожен з яких дасть новий.

Ось такий мій досвід вирощування ожини садової. Всі недоліки ожини з лишком покриває вишуканий і неповторний смак її ягід. Тепер ви знаєте все про ожину і можете самі вирішити – садити її чи ні. Я посадив і не шкодую про це, хоча ожина і вимагає до себе постійної уваги.

Відео. Недоліки ожини садової.

Дивіться також...