Розподільний щит. Що поставити?

Розподільний щит. Що поставити?

Сьогодні ви дізнаєтеся про прилади захисту, які повинні обов’язково бути в розподільному щиті, черговості їх підключення та необхідних характеристик.

Ця стаття для простих пересічних мешканців, щоб вони мали хоч якесь уявлення про те, які прилади необхідно обов’язково поставити в розподільний щит будинку або квартири, для захисту електропроводки, підключеного побутового обладнання, а також захисту від ураження електричним струмом людей, які проживають в цьому приміщенні.

Ви запитаєте – А навіщо простому жителю такі знання? Відповідаю: – Щоб розуміти і розбиратися в тому, чи забезпечує достатній захист розподільний щит, зібраний самостійно або запрошеним електриком, а не дивитися округленими очима на нього і беззаперечно вірити кожному його слову.

Зазвичай, “супер” зайняті і дуже вже прохані електрики, не люблять, коли їх контролюють. А в підсумку замовник отримує чудо щит за круглу суму, який непридатний до використання за прямим своїм призначенням, а саме, забезпечення електробезпеки свого житла.

Хочу дати вам кілька порад, які повинен знати кожен.

Перший.

Для захисту від короткого замикання і перевантаження електропроводки, в розподільному щиті при однофазному проводці, на початку повинен бути встановлений вступний двополюсний автоматичний вимикач, щоб відключати одночасно і нуль і фазу. Не можна ставити одинарний автоматичний вимикач на вводі тільки на фазу. При певних умовах по нульового проводу може піти фаза, що призведе до небажаних наслідків, а відключити її у вас не буде можливості, якщо буде стояти однополюсний автоматичний вимикач.

Розподільний щит. Що поставит

Часто задають таке питання. Чи потрібно ставити ще один ввідний автоматичний вимикач в приміщенні, якщо один уже стоїть на поверховому майданчику або поза приміщенням на вулиці? Моя думка – обов’язково потрібно! Чи будете ж ви шукати ключі, відкривати двері і бігти на вулицю, щоб відключити електропостачання при різко виниклій небезпечній ситуації. Набагато легше і швидше це зробити перебуваючи в приміщенні.

Номінал ввідного автоматичного вимикача в будинку не повинен перевищувати номінал такого за межами приміщення. Якщо на відповідній до дому лінії автоматичний вимикач 25 ампер, значить в розподільному щиті в будинку не можна ставити ввідний автоматичний вимикач з номіналом вище цих 25 ампер.

Крім вступного, ставляться автоматичні вимикачі окремі на групи споживачів, розділені на розетки і освітлення. Бажано встановити такий поділ для кожного приміщення. Також, окремий автомат зі своєю лінією встановлюється для кожного потужного електроприладу. Посилання на відео як вибрати автоматичний вимикач в описі.

Другий.

Для захисту підключених електроприладів від поломки при скачках напруги в мережі, необхідно після ввідного автоматичного вимикача, встановити реле напруги УЗМ. З його допомогою можна виставити кордону мінімального і максимального напруження, яке буде надходити в житло. Бажано встановити мінімальне значення 180, а максимальне 250 вольт. При виході напруги в мережі з цих кордонів, реле напруги відключить подачу електроенергії в ваш будинок і врятує від поломки підключені електроприлади. Коли напруга в мережі прийде в норму, щоб ваш будинок не залишався знеструмленим, реле напруги знову включиться автоматично і електроживлення відновиться. Час його повторного включення потрібно встановити не менше 5 хвилин.

Розподільний щит. Що поставит

Увага, одна важлива вимога!

Номінал реле напруги повинен бути на один номінал вище, ніж номінал вхідного автоматичного вимикача. Якщо номінал вступного автомата 25 ампер, реле напруги має бути не менше 32 ампер.

Третій.

Для захисту людини від ураження електричним струмом при порушенні ізоляції електропроводки або поломки електроприладів застосовують пристрій захисного відключення УЗО.

Розподільний щит. Що поставит

Воно відключає електроживлення, реагуючи на диференційний струм витоку, коли людина торкається до оголеного кабелю або корпусу електроприладу під напругою.

Його ставлять в розподільному щиті відразу після реле напруги.

Всі характеристики УЗО, так само, як автоматичних вимикачів вказуються для температури навколишнього повітря + 30 ° С.

Можна поставити одне УЗО на всю квартиру або будинок. В такому випадку УЗО при спрацьовуванні буде відключати від електроживлення все житло. А спрацьовувати воно може часто в результаті декількох причин.

Вони такі. У будь-який електропроводці, навіть в новій, є фоновий струм витоку. Його величина залежить від якості виконаної електропроводки – це надійність з’єднань, кількість распредкоробок, кількість груп і довжина кабелів.

Також вона залежить від кількості підключених сучасних електроприладів, які в переважній більшості, мають імпульсні блоки живлення і мережеві фільтри напруги. Вони створюють фонові імпульси, які теж приводять до спрацьовування УЗО.

Висновок. Якщо в оселі електропроводка якісна і компактна (наприклад, це звичайна однокімнатна квартира), електроприладів трохи, тоді можна поставити одне ПЗВ із диференціальним струмом спрацьовування 30 міліампер.

Якщо електропроводка в житло розділена на багато груп, тоді бажано поставити таке УЗО на кожну групу. Крім того, на прилади контактують з водою – пральна машина, водонагрівач, потрібно ставити окреме ПЗВ зі струмом спрацьовування 10 міліампер і вести окрему лінію на кожен такий прилад.

Розподільний щит. Що поставит

Така схема установки УЗО буде набагато дорожче, але повірте, що це варто того. Адже від цього залежить здоров’я і життя людини.

Так як УЗО не захищає від короткого замикання і перевантаження, його ставлять перед автоматичним вимикачем або перед їх групою.

А тепер увага!

Номінал УЗО, так само як і реле напруги, повинен бути вище номіналу автоматичних вимикачів перед ним мінімально на одну-дві сходинки. Якщо ділянку ланцюга захищає автомат на 16А, то УЗО необхідно ставити з номінальним струмом не нижче 25А. Якщо поставити однаковий номінал, УЗО може прийти в непридатність, а ви залишитеся без захисту.

Існує ще таке захисний пристрій як діфавтомат. Воно складається з УЗО і автоматичного вимикача. Виходячи з того, що в діфавтоматах вже є автоматичний вимикач, не бачу сенсу ставити діфавтомат на групу автоматичних вимикачів. Його доцільно ставити на окрему лінію, для якої потрібен захист. В такому випадку автоматичний вимикач на цю лінію ставити немає необхідності.

Відрізнити УЗО від діфавтомата дуже просто. Якщо перед номіналом приладу немає ніяких букв, значить це УЗО, а якщо стоїть буква, що означає характеристику спрацьовування по струму автоматичного вимикача, його категорію, наприклад англійські букви В або С, тоді це діфавтомат.

А зараз трохи спеціальної інформації, яка при виборі УЗО має дуже важливе значення і на що не звертають увагу більшість споживачів.

УЗО і діфавтомат бувають електронні і електронномеханічеські.

Електронні дешевше, мають у своїй схемі підсилювач, для якого необхідне живлення. Воно надходить до підсилювача з мережі. Тому при обриві нуля, коли живлення зникає, а фаза продовжує йти на прилади, такі УЗО стають непрацездатними, так як підсилювач не отримує живлення. При такій ситуації УЗО не спрацює!

Електронномеханічеські більш надійні і ціна їх значно вище. В їх схемі немає підсилювача, тому вони працюють незалежно від наявності живлення.

Я раджу ставити електронномеханічеські УЗО. Якщо не всі, то хоча б одне перед усіма іншими УЗО, зробивши при цьому дворівневий захист.

Відрізнити електронні УЗО або діфавтомат від електромеханічних можна різними способами. Один з них – за схемою, яка знаходиться на самому приладі. Порівняйте ці дві схеми.

В електронному УЗО або діфавтомати на схемі позначений підсилювач. Це може бути трикутник або квадрат, але до нього обов’язково йде живлення у вигляді двох проводів від входу (ось вони на схемі). У електронномеханічеських УЗО така частина схеми відсутня.

Розподільний щит. Що поставит

Крім того, УЗО розрізняють на тип А, яка реагує на змінний і постійний струм. Деякі електроприлади вимагають установки УЗО саме такого. І другий тип АС, яка реагує тільки на змінний струм і використовується найчастіше.

Ще одна важлива характеристика УЗО це номінальний умовний струм короткого замикання Inc, який показує, який максимальний струм короткого замикання може витримати УЗО і при цьому залишитися працездатним. Ця характеристика вказується на самому приладі.

Необхідно використовувати ПЗВ з показників не менше 6000 А. У країнах Євросоюзу не допускаються до експлуатації УЗО з меншим номіналом за цим показником. А у нас, як бачите, можна і 4500.

Ось і все, що я хотів вам розповісти. А тепер вирішуйте самі, що вам потрібно поставити для безпечного використання електроенергії в вашому домі.

Відео. Розподільний щит. Що поставити?

Відео. Автоматичний вимикач. Небезпечна помилка при виборі.

Відео. Електропроводка. ТОП-10 правила електропроводки.

Дивіться також...