УЗО або дифавтомати, що вибрати.

УЗО або дифавтомати, що вибрати.

Диференціальний автомат або пристрій захисного відключення.

Що вибрати діфавтомат або УЗО і в яких випадках краще ставити діфавтомат, а в яких УЗО? Ви переглянули безліч відео і прочитали стільки ж статей на різних сайтах про УЗО і дифавтомати, в яких йдеться переваги та недоліки цих приладів. А потім вам пропонують самим зробити вибір між УЗО і дифавтомати. Що ж краще поставити і коли?

Відповідь на це питання дуже часто не знають не тільки прості жителі, а й більшість електриків, не кажучи вже про шабашників. Тому зараз ми спробуємо максимально просто розповісти вам, коли потрібно ставити УЗО, а коли діфавтомат. Щоб ви були впевнені в надійності свого вибору.

Спочатку відповідь на основне питання. Чи потрібні вони взагалі в розподільному щиті? Може досить двох стареньких пробок? Однозначну відповідь: Так, потрібні. Технічний прогрес придумує все нові і нові прилади захисту.

УЗО захищає людину від ураження струмом. Діфавтомат це УЗО плюс вбудований в нього автоматичний вимикач однакового номіналу по току і захищає не тільки людини від ураження струмом, а й електропроводку від короткого замикання і перевантаження. За правилами улаштування електроустановок, скорочено ПУЕ, в розподільний щит потрібно ставити або діфавтомат, або УЗО з автоматичним вимикачем.

Перед вами два прилади. Один це діфавтомат на 40 ампер, інший це УЗО на 40 ампер. Обидва з диференціальним струмом спрацьовування 30 мА, який вказаний на їх лицьовій стороні.

Відрізнити їх за зовнішнім виглядом дуже легко. У дифавтомати перед цифрою, яка позначає його номінал, стоїть якась то англійська літера, наприклад В або С. А номінал ПЗВ позначається тільки цифрою. Ось бачите, все дуже просто. Крім цих відмінностей є ще багато інших, але зараз не про них мова.

Не забувайте тільки одна важлива вимога. Діфавтомат і УЗО повинні бути на 1-2 номіналу по току вище, ніж вступної автомат.

У яких же випадках потрібно ставити діфавтомат?

Припустимо в вашому домі чи квартирі є деяка кількість окремих ліній в різних приміщеннях на розетки і освітлення 5,10,20 а може бути і більше. Ідеальний варіант в цьому випадку встановити дифавтомати замість простих автоматичних вимикачів на кожну лінію. Але такий розподільний щит буде для більшості жителів досить дорогим задоволенням. Адже ціна одного дифавтомати від 20 до 50 доларів і вище залежно від його якості, характеристик і виробника. Загальна вартість такого распредщіта стартуватиме від захмарних цінників.
Тому, виходячи з вищесказаного, рекомендується ставити діфавтомат на окрему лінію тільки для одного приладу, який, за притаманними йому характеристиками, неможливо підключити до цієї групи. В цьому випадку можна вибрати все його характеристики відповідно відходить від нього кабелю і особливостям підключається навантаження. Наприклад, окрема лінія на розетки у ванній кімнаті, на електрокотел або на посудомийну машину.

Не рекомендується ставити діфавтомат на групи автоматичних вимикачів. Тут більше підійде УЗО.
Так само не рекомендується ставити діфавтомат замість вступного автомата. Тим більше, якщо після нього
необхідно встановити лічильник обліку електроенергії. На це є свої причини.

У яких випадках потрібно ставити УЗО?

Його можна ставити на групи автоматичних вимикачів з однаковими характеристиками. Наприклад, на розеткові лінії одне УЗО, на освітлення інше. А вже після нього групи автоматів. Сума номіналів по току, що входять в групу автоматичних вимикачів, не повинна перевищувати номінал по току УЗО. Поясню простіше. Якщо в групу входять 3 автомата по 10 ампер кожен, тоді УЗО на цю групу має мати номінал не менше 32 ампер. Так необхідно надходити для того, щоб УЗО не вийшло зі строю, за умови включення навантаження на всі автомати входять в групу. Тому небажано ставити одне УЗО в розподільному щиті на всі лінії, а потрібно розділяти лінії на групи і ставити кілька УЗО. Така схема набагато дешевше і нічим не поступається тій, коли на кожну лінію поставити окремий діфавтомат.

Крім того, можна поставити УЗО спільно з автоматичним вимикачем на окрему лінію, зібравши цю пару по необхідним характеристикам.

Головна, що ви повинні засвоїти і запам’ятати. Діфавтомат це вже готова конструкція з УЗО і автоматичного вимикача, в якій ви нічого не зможете змінити.

При використанні ж УЗО з автоматом, ви можете підібрати цю пару з необхідними характеристиками в кожному конкретному випадку.

За останніми вимогами ПУЕ, після вступного автомата або замість нього, але тільки після лічильника, можна встановлювати протипожежний діфавтомат, а після вступного автомата УЗО. Обидва з діфтоком спрацьовування від 100 до 300 мА. З такими характеристиками по діфтоку вони не врятують людину від ураження струмом, але зможуть запобігти пожежі, відключивши мережу при величезних витоках струму.

Ця вимога не належить до системи електропостачання TN-C. Це коли в будинку або квартирі електропроводка 2-х жильних, тобто немає третього захисного нульового провідника. Але навіть в такій системі електропостачання, хоча ПУЕ та забороняє, рекомендується встановлювати діфавтомат або УЗО з діфтоком спрацьовування 10 або 30 мА, на окремі лінії споживання, особливо на розеткові. При торканні людини до фазного проводу, він відчує удар струму, але ці захисні пристрої спрацюють, відключать мережу і врятують йому життя, за умови, що в щиті буде встановлено реле напруги.

А тепер увага! Це особливо важливо знати. Якщо людина одночасно доторкнеться до фази і нуля, образно кажучи, всуне два пальця в розетку, ще гірше, якщо це будуть пальці двох різних рук, діфавтомат і ПЗВ не спрацюють, навіть при наявності третього захисного нульового провідника. При цьому відбудеться поразки людини електричним струмом, аж до смертельного результату. Чому так? Все дуже просто. Ці захисні пристрої сприймуть таку ситуацію, як штатну, тобто як підключення до мережі якийсь навантаження. Наприклад праски або настільної лампи. Пам’ятайте про це, особливо тоді, коли в оселі є маленькі діти. Незважаючи на те, що сучасні розетки недоступні для більшості дітей, все одно найцікавіші і обдаровані добираються до них і на жаль іноді гинуть.

А зараз пару корисних порад.

Більшість сучасних просунутих приладів захисту для розподільних щитів мають в своїх схемах електронні компоненти. Заводська гарантія на такі елементи не більше 5 років. Так, вони можуть пропрацювати без проблем набагато більше, але можуть зламатися і раніше.

Тому, слухаючи електриків, які пропонують вам виготовити ексклюзивний, ВІП класу розподільний щит, за величезні гроші, напхавши в нього купу різних дорогих захисних приладів, подумайте добре. У вас проста квартира, а не центр управління космодромом. Використовуйте тільки дійсно необхідне захисне обладнання та робіть це правильно. Навіщо вам зайві проблеми через п’ять років!

І ще одне. У більшості випадків комбіновані пристрої мають якість нижче, ніж спеціальні пристрої, які призначені для виконання однієї конкретної мети. А диференційний автомат це і є комбінований прилад. Він містить в собі функції автоматичного вимикача і спеціального пристрою під назвою УЗО. Але тут все відносно і залежить від багатьох умов в тому числі і від виробника.

Сподіваюся, ви отримали відповідь на питання коли ставити діфавтомат, а коли УЗО.

Відео. УЗО або дифавтомати, що вибрати.

Дивіться також...