Як вибрати номінал ПЗВ правильно? Як захистити УЗО?

Вітаємо! Про характеристики УЗО і діфавтомат по диференційному струму витоку, пересічній людині більш менш відомо.

А саме, існують три типи ПЗВ за рівнем диференціального струму витоку.
це:
1. Протипожежні – 300 і 100мА, їх бажано ставити селективні;
2. Для застосування в сухих приміщеннях – 30 мА;
3. Для застосування у вологих приміщеннях – 10мА.

Але в коментарях часто задають питання про те, як зробити правильний вибір УЗО. Яким повинен бути номінал ПЗВ по току? Більше, менше або незалежно від номіналу вступного автомата. Як захистити УЗО? Скільки автоматів можна ставити в групу під конкретне УЗО?
На ці питання я спробую відповісти максимально доступно. Ті ж питання задають і з приводу діфавтомат, тому в кінці статті розберемося також і з дифавтомати.
УЗО захищає людину від ураження струмом і не має захисту від короткого замикання і перевантаження в електропроводці. Тому необхідний захист УЗО автоматичним вимикачем. Діфавтомат це комбінований прилад, який складається з УЗО і автоматичного вимикача одного номіналу.
Підбір УЗО за номіналом залежить від декількох факторів і зараз я розповім про всі доступні варіанти.
Припустимо, що вступної автомат має номінал 25 ампер.
Варіант перший.

Після вступного автомата на 25 ампер ставимо УЗО номіналом на один вище, тобто на 32 ампера. В такому випадку, після УЗО можна встановити будь-яку необхідну кількість автоматів на окремі лінії. Можна поставити 2, 3 або 5, 10 автоматів. Але тут є одне дуже важлива вимога, яку викладено в пункті ПУЕ 7.1.83 і яке обмежує цю кількість. У ньому йдеться, що:
Сумарний струм витоку мережі з урахуванням приєднаних стаціонарних і переносних електроприймачів у нормальному режимі роботи не повинен перевищувати 1/3 номінального струму ПЗВ. При відсутності даних, струм витоку електроприймачів слід приймати з розрахунку 0,4 мА на 1 А струму навантаження, а струм витоку мережі – з розрахунку 10 мкА на 1 м довжини фазного провідника.

Поясню простіше. Якщо ви підключаєте УЗО з діфтоком 30 мА, тоді все навантаження, яка підключена до автоматів під ним, не повинна створювати витік більше 10 мА. Тобто 1/3 від номіналу по диференційному струму цього УЗО.
Знаючи, що 1 ампер навантаження створює витік 0,4 мА, ділимо 10 на коефіцієнт 0,4 і отримуємо 25А. Тобто, загальне навантаження на УЗО з діфтоком 30 мА не повинна перевищувати 25 ампер або близько 5 кВт по потужності навантаження.

Ось тому і ставлять в розподільному щиті кілька УЗО, розділяючи автомати і навантаження на групи.
Думаю, що зрозуміло. Якщо УЗО за номіналом вище вступного автомата, тоді можна підключити під нього будь-яку кількість автоматів, за однієї умови, що підключена до них навантаження не буде створювати струм витоку більше 1/3 номіналу УЗО по диференційному струму. Я не беру тут до уваги витік на 1 метр фазного кабелю, так як в стандартних будинку або квартирі це дуже незначна величина.

Другий варіант.
Номінал УЗО менше номіналу вступного автомата. Вступної автомат на 25 А, а номінал ПЗВ на 16 А. У мене зараз немає УЗО з таким номіналом, але уявімо, що це воно. Щоб захистити УЗО необхідно всього лише встановити перед УЗО автомат рівний його номіналу. В даному випадку це автомат номіналом 16 ампер.
Тепер після УЗО можна ставити необхідну кількість автоматів. Знову ж таки, ставлячи автомати і підключаючи навантаження, не забуваємо про вимоги пункту ПУЕ 7.1.83, викладених вище.

Третій варіант.
Знову беремо номінал ПЗВ менше номіналу вступного автомата. Вступної автомат на 25А, а номінал ПЗВ на 16А. У такому випадку, якщо не ставити рівний за номіналом автомат перед УЗО, необхідно, щоб сума номіналів автоматів під цим УЗО не перевищувала номінал самого УЗО.
В даному випадку, під УЗО номіналом 16А можна встановити наприклад два автомата на 6 А чи один на 10А + один на 3А.
Ось такі 3 варіанти вибору номіналу УЗО існують.
А тепер про те, як підібрати номінал дифавтомати.

Як ви вже знаєте, діфавтомат це УЗО з автоматом однакового номіналу. Автоматичний вимикач, який вбудований в діфавтомат, виконує функцію захисту УЗО від короткого замикання і перевантаження. Я раджу, і це моя особиста думка, застосовувати не діфавтомат, а УЗО з окремим автоматом. Тут є більше плюсів, ніж мінусів. Але це ваш вибір.

І так. Діфавтомат ставлять в більшості випадків на окремі лінії. При цьому, його номінал по току підбирають по перетину кабелю, який йде на дану лінію, звичайно, якщо такий номінал дозволяє вступної автомат.

Припустимо, що вступної автомат на 25 А. Сподіваюся ви розумієте, що ставити діфавтомат в цьому прикладі номіналом вище 25А немає сенсу.

Як же вибрати діфавтомат по перетину кабелю?

Перетин кабелю 1.5 мм2 номінал дифавтомати 10А
2,5 мм 2 16А
4,0 мм 2 25А
6,0 мм 2 32А

Ще раз. При підключенні на окрему лінію номінал Діфа втомата по току повинен відповідати перетину підключеного до нього кабелю лінії, що відходить.

Також діфавтомат можна поставити і на групу автоматів. При такому підключенні потрібно дотримуватися ще одна умова. Навантаження, підключених до цієї групи автоматів, не повинна створювати витік по диференційному струму більше 1/3 номіналу дифавтомати по диференційному струму. Тобто, така ж вимога, яке було викладено вище для УЗО, в перших двох варіантах.

Упевнений, що тепер ви зможете без особливих проблем вибрати номінал ПЗВ і дифавтомати, які забезпечать вам необхідний захист.

Дякую за увагу і за все вам доброго.

Відео. Як вібрато номінал ПЗВ правильно? Як захістіті УЗО? 

Дивіться також...