Як зібрати 3-х фазний щит?

Як зібрати 3-х фазний щит? Правила складання одне і трифазного щита практично однакові. Про ці правила докладно розказано в цій статті.
Хочу відразу попередити, що ця стаття для пересічних жителів, а не для професіоналів від електрики. Я постараюся простими і зрозумілими словами розповісти, як робиться збірка щита при введенні 380 вольт.
Систем енергопостачання багато, тому я не буду вас навантажувати спеціальними термінами. Ви повинні знати, що якщо вступний кабель до вашого помешкання має 2 або 3 жили, значить у вас одна фаза і щит повинен бути однофазний.
Якщо ж введення складається з 4-х або 5-ти жив, тоді це 3 фази, відповідно і щит повинен бути трифазний.
Головне чим відрізняється трифазний щит від однофазного це наявність 3-х фаз замість однієї. Що це дає і як працює? Тут трохи теорії, але я постараюся пояснити простіше.
Припустимо, в ваш будинок або квартиру входить вступної кабель з двома або трьома жилами. Одна з них нуль (синя), інша захисний провідник (жовто-зелений) і третя фаза (може бути різного кольору). Струм протікає між нулем і фазою і ви отримуєте напруга 220 вольт певної потужності, яка обмежується вступним автоматом.
Підключаючи 3 фази, ви маєте одразу повноцінних три однофазних лінії, тобто 3 окремих введення по 220 вольт. Відповідно потужність введення збільшується в 3 рази!
Це дає можливість підключати трифазні прилади, а також дозволяє в 3 рази збільшити потужність підключаються однофазних приладів в житло. Тобто підключити їх в 3 рази більше!
Що ж таке трифазний щит?
Це, образно кажучи, три однофазних щита, які живляться від одного вступного автомата на 3 модуля. Ось такого.
Ще одне зауваження. У приватних будинках 3-х фазний вступний кабель має 4 жили, тому необхідно обладнати контур заземлення і підводити в щит п’яту жилу захисного заземлення. У багатоквартирних будинках вступної кабель вже має 5 жив. Це дріт заземлення -ре (жовто-зелений), нуль – N (синій) і три фазних провідника L (обов’язково різних кольорів).
А тепер приступимо до практики.
На самому початку потрібно намалювати схему розподільного щита, із зазначенням номіналів і всіх характеристик захисних приладів, а також їх під’єднання. Особливо важливо, на цьому етапі, розділити рівномірно навантаження на всі три фази окремо, щоб не було перекосу фаз
Так як лічильник обліку останнім часом вимагають встановлювати за межами житла, в цьому щиті його не буде.
Спочатку ставлю на дінрейку 3-х полюсний вступної автомат, номінал якого повинен відповідати дозволеної потужності. Можна встановити і рубильник, але моя думка, що два автомата не будуть зайвими, один біля лічильника на вулиці, а інший в щиті будинку. Встановлюється дуже просто. Верхнім краєм, де розташований ось такий гак, потрібно зачепити за дінрейку і притиснути до клацання. Якщо не виходить, значить потрібно викруткою відтягнути засувку знизу, ось цю і знову встановити автомат на дінрейку, а саму клямку притиснути на місце. Всі прилади встановлюються так, щоб ця засувка була знизу. Встановлюю три реле напруги Зубр, на кожну фазу по одному. Ці реле досить добре себе зарекомендували в роботі, тому я вибрав саме цей бренд. Номінал їх повинен бути на 1-2 вище, ніж номінал вступного автомата.
Далі, ставлю крос модуль на 4 шини. Даний крос модуль це 4 окремі шини, які зверху закриті захисною кришкою. Одна шина нуль, інші три для підключення фаз. Такий крос модуль допомагає уникати підключення в контакти приладів по кілька провідників.
Правила вимагають встановлювати після вступного автомата протипожежне ПЗВ із диференціальним струмом спрацьовування 300 мА. Ось таке.
Моя особиста думка, що це зайва трата грошей і я його не ставлю. Тільки за бажанням клієнта.
Провід блакитного кольору нуль N, підключаю до першої шині крос модуля, так як вона не повністю захищена кришкою в цій моделі і є можливість випадково доторкнутися до неї.
Потім, три фазних проводи ввідного кабелю вставляю зверху в контакти вступного автомата. При підключенні до приладів в щиті, кінці проводів можна загинати у вигляді гачка для кращого контакту, але можна підключати і не згинаючи. Закручую гвинти контактів.
Встановлюю шину заземлення. Жовто-зелений провід заземлення, минаючи вступної автомат, безпосередньо підключаю до шини заземлення.
Реле напруги Зубр має три контакти. Нуль N, вхід фази L in і вихід фази L out.
Підключаю контакти виходу фаз знизу від вступного автомата до контактів входу фази на реле напруги. Тут одне важливе зауваження. Після вступного автомата всі дроти повинні мати такий же колір, який вони мають у вступному кабелі. Ні в якому разі не можна робити ось так.
Зверху в автомат входять фазні провідники, а знизу виходять жовто-зелений і блакитний. Як у пісні співається, я його зліпила з того що було.
З’єдную контакти нуль N всіх реле напруги з нульовою шиною крос модуля. Ці сполуки роблю окремими проводами від кожного реле. Так вимагає виробник Зубра для дотримання умов гарантії на прилад, щоб в одному контакті був тільки один про
від.
Потім, вихід контакту фази з кожного реле напруги, підключаю до окремої шині крос модуля.
На другу дінрейку ставлю три однофазних УЗО і одне трифазне УЗО. Їх номінал також повинен бути на 1-2 вище, ніж номінал вступного автомата.
Саморобної гребінкою під’єднують верхні вхідні нульові контакти всіх УЗО з нульовою шиною крос модуля.
Потім, подаю по одній фазі з окремих фазних шин крос модуля на кожне однофазное УЗО. При цьому не забуваю дотримуватися колір проводів. Така дрібниця надалі допоможе і спростить можливість розібратися в схемі підключення приладів щита при одному погляді на нього.
Підгинаю дроти, щоб вони не торкалися одне одного.
Для кожного однофазного ПЗВ встановлюю на дінрейку свою окрему нульову шину. Якщо до 3-х фазного УЗО передбачається підключати кілька 3-х фазних споживачів, тоді для нього теж необхідно встановити окрему нульову шину. В даному прикладі буде один 3-х фазний споживач, тому я не ставлю цю шину.
Вихід нульового контакту кожного однофазного ПЗВ з’єдную з його окремої нульовою шиною.
На третю дінрейку встановлюю однополюсні автомати по групах. Кожна група відповідає своєму УЗО. Також встановлюю 3-х полюсний автомат для 3-х фазного приладу.
Від кожного однофазного ПЗВ вихід фази підключаю зверху на вхід автоматів групи. При підключенні фази на групи однополюсних автоматів можна застосувати заводські гребінки, ось такі чи такі, а можна їх зробити самому, ось такі.
Коли купуєте автоматичні вимикачі та інші захисні пристрої, якщо у вас є гроші звичайно, обов’язково купуйте гребінки разом з ними. Так як, кожен виробник намагається застосувати свої розміри і стандарти гребінок і вам доведеться або довго шукати необхідні або робити саморобні.
Потім підключаю 3-х фазну УЗО. Подаю всі три фази з окремих фазних шин крос модуля на вхідні фазні контакти, які розташовані зверху УЗО.
З’єдную виходять знизу фазні контакти з вхідними контактами 3-х полюсного автоматичного вимикача. Перший справа контакт внизу 3-х фазного УЗО це нульовий контакт. Він поки залишається вільним.
На цьому складання 3-х фазного щита на 380 вольт закінчена.
А зараз покажу як підключити 3-х фазний прилад. Від нього повинен йти 5-ти жильний кабель. Синій провід (нуль) підключаю до нижнього вихідного нульового контакту 3-х фазного УЗО. Фазні дроти підключаю до нижніх контактам 3-х полюсного автоматичного вимикача. А жовто-зелений провід (заземлюючий провідник) підключаю до шини заземлення. 3-х фазний споживач підключений.
Тепер підключаємо однофазні споживачі. Синій нульовий провід підключаю до нульової шини, відповідального за цю групу УЗО. Фазний провід підключаю в нижній контакт необхідного автомата групи. Жовто-зелений провід приєднують до шини заземлення. Таким чином підключаються всі групи електропроводки.
В кінці потрібно промаркувати всі захисні пристрої, за що кожен з них відповідає.
І останнє, що хочу сказати. Це найпростіша і робоча схема 3-х фазного щита. У цю схему ви, при бажанні і фінансової забезпеченості, можете додавати будь-які контролюючі та захисні пристрої. Це можуть бути: діфавтомат (хоча я і не раджу їх застосовувати в побутових щитах), пристрій захисту від перенапруг (ПЗІП), імпульсна реле, контактор, реверсивний рубильник, вольтамперметр, вдіяти не відключаються лінії, не кажучи вже про прилади, які застосовуються для влаштування розумного будинку. Так само ви можете вибрати розподільний щит на необхідну кількість модулів і будь-якого бренду.
Але це самий бюджетний і робочий варіант. Що не ясно питайте в коментарях.
Дякую за увагу і за все вам доброго.

Відео. Як зібрати 3-х фазний щит?

Дивіться також...