Як зробити електропроводку в будинку?

Як зробити електропроводку в будинку

Знаючи основні принципи електромонтажних робіт, ви зможете самі виконати електропроводку в будинку і заощадити достатню суму.

Основою всіх наступних видів будівельних робіт, після спорудження стін і даху, або перед капітальним ремонтом, є правильний монтаж електропроводки. Розкажемо основні принципи електромонтажу.

Тим більше, що зробити його своїми руками нескладно, але для цього потрібно мати необхідні знання і обладнання. Устаткування можна купити, а от про необхідні знання, ми спробуємо розповісти популярно.

Як зробити електропроводку?

  1. Схема проводки.

У більшості випадків, схема електропроводки складається господарем будівництва довільно, простіше кажучи від балди. І, як правило, тоді, коли над головою у нього стоять майстра, що прийшли виконувати цю роботу.

Як зробити електропроводку в будинку

Складання схеми виглядає наступним чином. За допомогою крейди або шматочка цегли, на стінах малюють місця розташування розеток і вимикачів. Вимикачі біля дверей, а розетки по кутах кімнат.

Знайома вам така ситуація?

Після закінчення будівельних робіт, розетки виявляються за меблями, а вимикачі за відкритими дверима, що, погодьтеся, не дуже зручно.

Про якість виконання схеми електропроводки, можна судити за кількістю електричних подовжувачів і трійників, застосовуваних в житло після закінчення будівельних робіт.

Тому схему електропроводки, із зазначенням місця розміщення розеток, вимикачів і сполучних коробок, потрібно підготувати заздалегідь. Також потрібно розрахувати необхідне навантаження, перетин дроту, і розділити споживачів на групи.

Повинно бути мінімум дві групи споживачів, тобто два контури. Один це освітлення та іншої це розетки. Краще, якщо такі два контури матиме окремо кожне приміщення в будинку. Крім того, кожен потужний електроприлад – духовка, електроплита або бойлер повинні мати окреме підключення зі своїм автоматом.

Обов’язково потрібно узгодити цю схему з розташуванням в приміщеннях труб опалення, водопроводу і газу, майбутньої розстановкою меблів і місцем стаціонарних побутових електроприладів. Забороняється ставити розетку ближче 50 см від різних труб, радіаторів і раковин.

Розетка може розташовуються на тій висоті від статі, яка вам більше підходить. У більшості випадків це 30-40 см від підлоги. Але обов’язково враховуйте товщину стяжки і майбутнього покриття підлоги.

Якщо ви сумніваєтеся ставити тут розетку чи ні, ставте. Краще нехай буде зайва розетка, що її не буде в необхідному місці. Адже розстановка меблів в квартирі може змінитися в будь-який момент.

А зараз про вимоги до вимикачів. Вимикач повинен розташовуватися на відстані 90-95 см від підлоги і 15 см від дверного отвору, біля дверей в кімнату, і обов’язково з боку дверної ручки.

Розташування вимикачів повинне бути таким, щоб було зрозуміло який вимикач за який контур освітлення відповідає.

У вимкненому положенні у вимикача повинна виступати верхня частина, а у включеному нижня.

Два одноклавішних вимикачі завжди будуть краще одного двоклавішного. Але ця вимога не стосується до вимикачів для люстри.

Розподільний щит повинен бути розташований в доступному, сухому місці, бажано біля вхідних дверей, на висоті не більше метр 70 від статі. Ні в якому разі не в ванній або комори, тим більше не в шафі. Біля нього не повинно бути ніяких з’єднань санітарно-технічних комунікацій. Усі струмопровідні частини в ньому повинні бути закриті.

  1. Вибір дроту.

Провід повинен мати жили з різним кольором ізоляції. Тому потрібно брати весь провід одного виробника з однаковою колірною гамою жив.

Для проводки найкраще використовувати моножільний мідний дріт, марки ВВГ – плоский в подвійній ізоляції. Краще з буквами НГ, що означає негорючий. Обов’язково купуйте провід з маркуванням перевірених та відомих заводів виробників. Вимагайте при покупці, сертифікат якості на нього у продавця. Не беріть провід без маркування, невідомого походження, навіть якщо він набагато дешевше. Проводка в будинку робиться не на один рік і тут не можна економити.

Не використовуйте алюмінієвий дріт. При однаковому перетині, мідний дріт витримує потужність в 1,5 рази більше, ніж алюмінієвий. А при нинішньому наповненні житла різної побутової технікою, це дуже актуально. Крім того, мідний дріт більш довговічний, міцний, менш схильний до корозії, ніж алюмінієвий.

А тепер увага. Для капітальної проводки можна використовувати багатожильний м’який дріт марок ПВС (ось такий – він з подвійною ізоляцією, круглий) і ШВВП (ось такий) – вони використовуються в основному, тільки для подовжувачів. У такого проводу опір більше, а електропровідність нижче, ніж у одножильного, тому він нагрівається сильніше при навантаженні. Хоча він м’який і його легко прокладати при виготовленні проводки.

Не використовуйте для пристрою електропроводки в квартирі або будинку, одночасно дроти різних марок і з різних металів.

А тепер увага. Запам’ятайте одне з основних правил по підбору перетину дроту. Щоб провід не нагрівався, один його квадрат або 1 мм2 перерізу проводу повинен нести сумарний струм не більше 9 ампер, тобто таким кабелем можна підключати прилади потужністю не більше 2 кіловат.

Виходячи з цього повинен застосовуватися наступний кабель з перетином однієї жили в поєднанні з відповідними захисними автоматами:

 Как сделать электропроводку в доме?

І ще одне. Якщо ви плануєте ставити розетки із заземленням, і у вас є в наявності обладнаний за всіма правилами контур заземлення, тоді для розеток потрібно використовувати трижильний мідний кабель. Сучасні правила організації електропроводки, вимагають установки розеток тільки із заземленням.

Але не ставте розетки із заземленням, якщо проводка двохжильна, без проводу заземлення! Це може збити з пантелику споживача. Він може подумати, що розетка захищена заземленням і гірко поплатитися за це.

  1. Вибір обладнання.

При покупці розеток і вимикачів, зверніть увагу на їх якість і наявність маркування про витримується потужності. Не купуйте дуже дешевих і дуже дорогих. Беріть середню цінову категорію. На мою думку, різниця в ціні не покриває різницю в якості.

Купуйте до них установчі коробки (підрозетники) відповідного розміру і якості. Всі імпортні розетки і вимикачі призначені для настановних коробок євростандарту діаметром 68 мм.

Якщо плануєте робити панельну планку з розеток і вимикачів, тоді підрозетники повинні мати з боків спеціальні виступи для з’єднання їх між собою, на певній відстані.

Автоматичні вимикачі, і інше обладнання для розподільного щита, купуйте тільки добре відомих і перевірених брендів. Тут гроші економити не варто.

  1. Монтаж електропроводки. Прокладання дроту.

У будинках зі стінами з дерева проводку роблять зовнішньої. Якщо треба зробити внутрішню, тоді тільки в металевій трубі. Розетки, вимикачі і розподільні коробки в дерев’яному будинку можна ставити тільки зовнішні. Якщо необхідно поставити внутрішні, тоді так само тільки в спеціальних настановних коробках для дерев’яних конструкцій. Всі місця з’єднань проводів, повинні перебувати тільки зовні стін.

Як зробити електропроводку в будинку

У цегляному будинку проводка може бути, як внутрішньої, так і зовнішньої. Біля горючих конструкцій із пластику або дерева, для захисту дроти, використовується металевий кабель канал. Для захисту дроти всередині стін використовують пластмасову гофру, а по готових стінах зовні пластмасовий короб.

Для внутрішньої прокладки проводу використовують два способи. Перший, під штукатурку – зверху по стінах, і другий, з вирізанням канавки – штроби в стіні, куди поміщається проводка. Щоб уникнути пошкодження проводу при подальших роботах, провід повинен бути повністю втоплений в поглиблення штроби, без виступів. Для вирізання штроби, використовують різне обладнання – від болгарки з алмазним диском до перфоратора і спеціального штроборізи.

Як зробити електропроводку в будинку

Особливо важливо те, що за існуючими стандартами, провід повинен прокладатися тільки вертикально і горизонтально, і тільки з прямими кутами. Його не можна прокладати як попало по всьому приміщенню. Вертикальні ділянки проводів не повинні проходити ближче, ніж на 10 см до кутів приміщення, а також віконних і дверних прорізів.

Проведення прокладаються НЕ пучком (їх не можна пов’язувати разом), а кожен окремо, з відстанню не менше 3 мм між ними. Тому що в пучку дроти мають менше можливості до тепловіддачі і можуть перегріватися. Також не повинно бути перетину проводів між собою.

Провід від кожної розетки або вимикача повинен йти вертикально вгору до стелі. Потім на відстані від 10 до 25 см від стелі, в залежності від того, якої товщини буде стеля (штукатурка, натяжна, гіпсокартон), ставиться розподільна коробка і формується горизонтально підлозі канал проводів.

Як зробити електропроводку в будинку

При необхідності горизонтальну ділянку можна прокласти – на стелі, під підлогою, або горизонтально підлозі, але не нижче 10-25 см від нього.

Такі норми існують для того, щоб після покриття проводів облицювальними матеріалами, ви в будь-який момент знали, де вони проходять. Порушення такої норми, може привести до пошкодження проводки і трагічних наслідків. Якщо ви вирішите повісити, наприклад, картину на стіну або карниз на вікно, то ви будете точно знати, що над розеткою або вимикачем до стелі, а так само на відстані від стелі близько 10-25 см свердлити отвір можна. А у всіх інших місцях це можна робити безпечно.

У місцях з’єднань (розетка, коробка), обов’язково потрібно залишити провід довжиною не менше 25 см.

Вибір елементів кріплення проводу до стіни сьогодні досить різноманітний. Одинарний дріт найкраще зміцнювати за допомогою ось такого кріплення “ялинка”. Воно має різні форми і розміри. Потрібно просвердлити отвір в стіні, краще за все не в розчині, а в цеглі, надіти цю “ялинку” на провід, і вставити в отвір. Провід закріплений. Для монтажу металевого або пластикового рукава з проводом, теж існують різноманітні кріплення.

Як зробити електропроводку в будинку

При виведенні проводів до розподільного щита, їх потрібно обов’язково промаркувати, приклеїти малярський скотч із зазначенням куди саме йде цей провід.

  1. З’єднання проводів.

Тепер увага! Важливий момент.

Провід призначені для освітлення і розеток перетином від 1,5 до 2,5 мм 2, можна розрізати, з’єднувати і робити від них відгалуження.

Як зробити електропроводку в будинку

Провід ж, призначений для живлення електроплит, проточних нагрівачів, тобто для живлення потужних електроприладів, перетином від 4мм2 і вище, не можна розрізати, з’єднувати і робити відгалуження. Він повинен бути цілісним, і йти безпосередньо від щита до приладу. Крім того, на кожен такий прилад потрібно ставити окремий автомат в щиті. Це правило ні в якому разі не можна порушувати!

 Как сделать электропроводку в доме?

Порядок з’єднання проводів, в кожному випадку відрізняється, в залежності від того, які споживачі підходять до кожної конкретної коробці.

Але існує одне залізне правило, яке ні в якому разі не можна порушувати.

Увага! На розрив до автомата або вимикача повинен підключатися провід з фазою, а не з нулем.

З’єднання проводів повинно бути надійним, безпечним і довговічним.

 Как сделать электропроводку в доме?

Проста скручування заборонена правилами улаштування електроустановок. Хоч як би була вона якісно зроблена, з часом дроти окислюються, контакт слабшає, нагрівається і може стати причиною пожежі. Скручування міді з алюмінієм теж заборонена, тому що це гарантія величезних проблем в майбутньому.

А зараз про способи з’єднання проводів.

 Как сделать электропроводку в доме?

Перший спосіб це зварювання проводів зварювальним інвертором. Спочатку робиться скручування, а потім її кінець з’єднаються зварюванням. Але не у всіх вдома є такий зварювальний апарат.

Другий спосіб це опресовування. Спеціальні гільзи певного розміру, надягають на сполучаються дроти і за допомогою спеціальних прессклещей, запресовуються в гільзу. Але не у всіх, знову ж таки, є такі кліщі, а коштують найпростіші з них близько 20 доларів.

Третій спосіб це пайка. Скручування проводів можна спаяти за допомогою паяльника потужністю мінімально 100 ват, олова й зварювання. Головне не перегріти дроти в місці спайки, щоб не розплавилася ізоляція. Цей спосіб більш доступний в домашніх умовах, при, звичайно, певних навичках.

Після всіх цих способів, з’єднання проводів потрібно ізолювати термоусадкой або ізоляційною стрічкою.

 Как сделать электропроводку в доме?

Всі перераховані види з’єднань надійні, але вони нерозбірні, трудомісткі, і вже застаріли. Крім усього іншого, для їх виконання потрібно наявність спеціального обладнання, а монтажники за такі сполуки виставляють ціну дорожче.

Тому тут хочу сказати, дуже важливе зауваження.

А саме, чому немає необхідності використовувати в будинку або квартирі ці з’єднання проводів: зварювання, опресовування і спайку?

Тому що, будь-який з сучасних самозатягуються клемник виробництва фірми WAGO, а не китайських підробок, спокійно витримує струм, який використовується в житловому приміщенні. Крім того, для такого з’єднання не потрібно ніякого додаткового інструменту та ізоляції. Кожен може з’єднати дроти з допомогою клемниками своїми руками. А при необхідності, можна легко змінити схему, адже з’єднання за допомогою клемник розбірні.

Знову попрошу уваги. Це дуже важливо. У сучасній електропроводці, кабель перетином до 2,5 мм2, потрібно з’єднувати тільки за допомогою клемних затискачів, і використовувати для них автомати не вище 16 ампер.

А кабель від 4,0 мм 2 і вище, як ви пам’ятаєте сподіваюся, взагалі не можна поєднувати, його потрібно вести цілим від розподільного щита до приладу.

6. Перевірка виконаної електропроводки.

Обов’язково після проведеного електромонтажу, потрібно ще раз перевірити правильність з’єднання і підключення всіх проводів візуально. Можна перевірити їх і за допомогою приладу. Для такої перевірки є в продажу спеціальні прилади (і це не тестер), але коштують вони недешево. Тому купувати такий прилад для будинку немає сенсу, легше зробити самостійну перевірку, витративши зайву годину або два. При виявленні помилок, а таке буває, потрібно, звичайно виправити їх.

  1. Складання та встановлювання розподільного щита.

Головне, що повинно бути в щиті це лічильник і автоматичні вимикачі – один загальний і кілька по групах споживачів. Все інше обладнання, УЗО, діфавтомат, реле напруги та інше, бажано поставити, щоб убезпечити життя домочадців і цілісність підключених електроприладів.

Головний автомат потрібен для того, щоб знеструмити всю квартиру одним рухом руки. А діфавтомат потрібен, щоб зробити аналогічні дії автоматично.

 Как сделать электропроводку в доме?

Пристрій захисного відключення УЗО спрацьовує, якщо в мережі, до якої він підключений, з’являється диференційний струм витоку, коли пошкоджена ізоляція, пробиває на корпус нагрівальний тен або інший елемент. При дотику людини до пошкоджених проводах або не ізольовано частин обладнання, УЗО моментально відключить харчування в мережі.

Запам’ятайте, що ПЗВ не захищає мережу від перевантаження і короткого замикання. Ось тому УЗО завжди підключають послідовно з автоматом. Працюють ці два пристрої так би мовити в парі: один захищає від витоків струму, інше від перевантажень і короткого замикання. Якщо включити УЗО без автомата і з’єднати фазу і нуль, отримавши коротке замикання, то ПЗВ не спрацює. А проводка, якщо немає інших пристроїв захисту, згорить разом з УЗО.

Диференціальний автомат це унікальний пристрій, що сполучає в собі автоматичний вимикач і УЗО. Тобто, диференційний автомат здатний захистити вашу проводку від коротких замикань і перевантажень, а також від виникнення витоків струму.

Рекомендується встановлювати УЗО або діфавтомат на кожен побутовий прилад високої потужності.

Реле напруги або УЗМ (пристрій захисту багатофункціональний), відключає електроживлення при його виході з встановленого вами діапазону. Це реле встановлюють для захисту електроприладів, включених в мережу, від стрибків напруги в цій мережі.

Автоматичний вимикач повинен бути точно розрахований на навантаження. Тут потрібно застосовувати правило, що краще поставити автомат меншої потужності, чим більшою. Щоб раніше спрацював автомат і відключив живлення, ніж перегрівся провід, сталося коротке замикання і загорілася проводка.

Запам’ятайте, що автомат захищає не підключений до нього електроприлад, а тільки провід, який його живить, від перегріву.

Про те, яким автоматом потрібно захищати кабель з яким перерізом, я вже говорив вище.

Головна помилка тут полягає в тому, що люди намагаються поставити автомати з більшою потужністю, через що згорає проводка і вигоряють квартири.

Провід не гріється якщо до нього підключений прилад відповідної потужності. Тому ставити автомат по потужності вище від розрахункової, немає ніякої необхідності.

Автомати є різних категорій. Я не буду пояснювати вам відмінності.

Вам потрібно запам’ятати лише наступне. Для всіх розеток в квартирі, потрібно використовувати автомати тільки з англійської буквою “В”.

Для освітлення можна використовувати автомати категорії В і категорії С.

А для всіх інших силових приладів, можна використовувати автомати категорії С.

Увага! Ні в якому разі не можна ставити в квартирі автомати категорії Д, вони призначені для потужних верстатів і електродвигунів з великими пусковими струмами.

  1. Встановлення підрозетників.

Місце для настановної коробки в цегляній або бетонній стіні, можна висвердлити за допомогою перфоратора зі спеціальною насадкою – коронкою діаметром 70-75 мм. У підрозетник заводиться необхідний кабель.

Підрозетники встановлюються після проведення всіх необхідних оздоблювальних робіт зі стінами. Тобто, отвір для підрозетника свердлимо по голій, необробленої стіні, а встановлюємо підрозетник на стіну з повною і готовою обробкою.

Цей процес простий. Отвір для підрозетника, в цегляній або бетонній стіні, заповнюється розчином, це може бути розчин будівельного гіпсу.

Потім підрозетник або распредкоробці потрібно вставити в отвір, вирівняти до поверхні стіни і по горизонталі за допомогою рівня, щоб розетка не виступала зі стіни і не була перекошена в одну зі сторін.

У гіпсокартоні, отвір для підрозетника, вирізають спеціальною фрезою діаметром 68 мм і закріплюються за допомогою бічних затискачів.

  1. Монтаж розеток і вимикачів.

Тут немає ніяких особливих премудростей. Потрібно зняти верхню кришку розетки або клавіші вимикача. Приєднати проведення до клем, попередньо обрізавши їх на довжину не більше 10 см. Укласти дроти на дно підрозетника. Вставити прилад в підрозетник до упору. Закріпити шурупами прилад до підрозетників і затиснути до упору болти в нішах з боків, які притискають до підрозетників спеціальні лапки кріплення. Потім встановити кришку розетки або клавіші вимикача на місце.

Після установки розеток, вимикачів і щита, подаємо напругу на електропроводку і перевіряємо правильність роботи всіх розеток, вимикачів і автоматів.

  1. І останнє. Зробити електропроводку в будинку можна самостійно своїми руками, особливо людині, яка знає, що таке нуль і що таке фаза. Але тут є багато різних нюансів, які неправильно виконують навіть так звані фахівці в цьому питанні. Наприклад, при будівництві дачі, я тільки з четвертої спроби потрапив на нормального електрика. Електромонтаж це дуже важливий розділ роботи, щоб довіряти його непрофесіоналам.

Якщо ви вирішили найняти електрика, поцікавтеся у нього, як він планує проводити роботу і який у нього є інструмент для цього. Справжні електромонтажники мають весь набір спеціального інструменту, для проведення всіх видів робіт по влаштуванню електропроводки. А якщо до вас прийшли електрики у яких один молоток на двох і той позичений у сусіда, тоді женіть їх в шию.

Запитайте майстра, де він вже виконував монтаж проводки і поцікавтеся результатами у господарів. По тому, який він зробить замовлення на витратні матеріали, можна зрозуміти про його кваліфікації і зробити висновки. Після початку монтажу, уважно стежте за його роботою, виходячи з рекомендацій, про які я розповів вам в цьому відео.

А якщо ви хочете зробити самі електропроводку, теж керуйтеся цими правилами.

Що не ясно, питайте в коментарях, і у вас все вийде. Пам’ятайте, що успішне виконання електромонтажу залежить від акуратності, уважності і дотримання інструкцій.

Правильно підбирайте дроти, потужність автоматів і пробуйте робити своїми руками якісний електромонтаж.

Відео. Як зробити електропроводку в будинку?

Дивіться також...