Який утеплювач краще?

Вартість опалення постійно дорожчає, тому жителі намагаються утеплити свій будинок, щоб зменшити втрати тепла.
Як же вибрати найкращий утеплювач, отримати при цьому теплий будинок і не нашкодити здоров’ю проживаючих в ньому людей? Дочитавши цю статтю до кінця, ви будете вкрай здивовані.

При покупці утеплювачів, ви основну свою увагу звертаєте на їх технічні характеристики.
Ось порівняльна таблиця властивостей найпопулярніших утеплювачів. Вони бувають різні по сировині і методу виготовлення, щільності і товщині.

Червоним кольором виділені властивості, які за своїми показниками відрізняються від інших в гіршу сторону. Тут видно, що спінений пінополістирол (тобто пінопласт) і екструдований пінополістирол дуже горючі і токсичні утеплювачі. Керамзит має високу теплопровідність, перліт – високу гігроскопічність, а вермикуліт – непідйомну ціну.

На вибір утеплювача впливають безліч чинників.
 це:

– властивості утеплювача;
– його токсичність або простіше, наявність в ньому отрут;
– товщина стіни будинку і матеріал з якого вона зроблена;
– температурний режим всередині і зовні будинку, тобто кліматична зона;
– вологість в будинку і обладнання хорошої вентиляції.

Чи зможе теплової калькулятор врахувати всі ці моменти? Однозначно ні! Тому включайте свої мізки і вирішуйте цю проблему самостійно.

Який утеплювач краще

Будь-який утеплювач має свої плюси і мінуси. Ідеального синтетичного утеплювача поки ще не виробляють.

А зараз розглянемо утеплювачі ближче.

Почнемо з самого популярного. Це спінений пінополістирол, більш знайомий він під назвою пінопласт. Популярний він серед населення тому, що дуже дешевий, і дає реально відчутний ефект утеплення стін. Серед будівельників популярний через простоту монтажу. Але пінопласт досить крихкий і недовговічний (термін його експлуатації всього 15-20 років), не вбирає і не пропускає вологу, має низьку теплопровідність, тобто добре тримає тепло. Його структуру добре видно на відео. Це невеликі кульки спресовані разом.

Екструдований пінополістирол використовується набагато рідше, через те, що він удвічі дорожче, але за своїм складом це той же пінопласт. Має щільну структуру і його важко зламати.

Чи може найпопулярніший в народі утеплювач для дому пінополістирол або як його називають простіше пінопласт, завдати шкоди здоров’ю людини.

Який утеплювач краще

Простим жителям не завадить знати пряму відповідь на питання – чи дійсно шкідливий пінопласт для людини і наскільки? Зараз ви дізнаєтеся про найважливіші моменти, на які необхідно звернути увагу в першу чергу.

Чи правильно чинить покупець, віддаючи перевагу такому зручному в роботі, відносно дешевого і популярного утеплювача як пінопласт?

Всі знають, що пінополістирол – це синтетичний матеріал, який виробляється хімічною промисловістю. І у вас іноді проскакують думки, що такий штучний матеріал не може бути повністю нешкідливим для здоров’я людини і навколишнього середовища.
Але дешевизна і простота монтажу тут перемагають логіку. Ви вірите рекламі виробників, і сертифікатами, які пред’являють вам продавці, в яких йдеться про те, що пінопласт абсолютно нешкідливий і екологічно чистий матеріал. Деякі виробники наполегливо переконують вас у тому, що він не виділяє ніяких отруйних речовин, а при горінні не шкідливіше, ніж звичайне дерево.
Це абсолютна неправда і обман покупців. З початку історії людства, люди палили дерево для приготування їжі та опалення житла. А тепер уявіть собі багаття з пінопласту, на якому готується їжа або біля якого гріються люди? Хотілося б подивитися, як виробники пінопласту смакуватимуть шашлик, приготований не на дровах, а на палаючому пінопласт.
Пінопласт не тільки може завдавати шкоди здоров’ю, але за певних умов виділяються їм отруйні речовини, можуть вбити людину!

Який утеплювач краще

У чому ж його шкода? Більшість людей думають, що пінополістирол (пінопласт) небезпечний тільки при горінні. Але це зовсім не так. Пінопласт може псувати здоров’я оточуючих людей навіть при кімнатній температурі.

По-перше, пінопласт містить досить сильні отрути:

Найсильніший з них це стирол. Особливо небезпечний він в початковий період експлуатації пінопласту, коли йде активне виділення залишкового стиролу з нього, який не був використаний при виробництві. Говорячи простою мовою, молекули стиролу на виробництві з’єднують між собою, отримуючи пінополістирол. Але деяка його кількість залишається в готовому продукті. Залишкова концентрація стиролу в пінопласт коливається від однієї сотої до двох десятих відсотка 0,01 до 0,2%. Особливо велика його концентрація в пінопласт низької якості.

Який утеплювач краще

  Стирол це найсильніший отруйний газ, який накопичується в печінці. Він має властивість кумуляції, тобто потрапляючи в печінку, він залишається там на все життя і нічим його звідти вже не вийде вивести. При цьому стирол викликає її запалення (токсичний гепатит), сприяє розвитку лейкозу, згубно впливає на серце, подразнює слизову дихальних шляхів. Особливо шкідливий він для дітей та вагітних жінок, завдає непоправної шкоди майбутній дитині.

 А тепер увага. Стирол виділяється з пінопласту в навколишнє середовище ще 20 років, уявіть собі – цілих 20 років, після його монтажу, при температурі перевищує всього 25 ° С, тобто при кімнатній температурі.

Стирол дуже добре проходить через цегляну стіну всередину будинку, і ще краще проникає через стіни дерев’яного та каркасного будинку. Тому застосування пінопласту зовні стіни, не рятує від його отруйного впливу на мешканців всередині будинку. Я не буду тут наводити норми ГДК (гранично допустимої концентрації отруйної речовини). Але повірте, що вони перевищені по стиролу в житло, яке утеплено пінопластом в сотні і тисячі разів. Хоча ці норми в нашій країні, в порівнянні з Європою, завищені на кілька порядків.

Який утеплювач краще

Фенол – ще один отрута, що виділяється під впливом прямих сонячних променів і при температурі, що перевищує всього лише 20 ° С. Фенол при вдиханні викликає порушення функцій нервової системи. Звідси різні нервові розлади. Крім того, пари фенолу дратують слизисті оболонки очей і дихальних шляхів.

 І ще один отрута це формальдегід – отруйна газоподібна речовина, виділяється при високих температурах (понад 160 ° С). Але може виділятися і при більш низьких, коли в процесі експлуатації пінопласт починає розкладатися. Протягом 15-20 років, пінопласт повністю перетворюється в порошок в результаті природних процесів розкладання, під впливом нагрівання (опалення в приміщенні або сонце на вулиці), під впливом кисню і озону з повітря, при попаданні води, і при механічному пошкодженні. Дуже помітно і швидко це відбувається зовні з сонячної сторони будинку. Крім того пінопласт, хоч і в меншій кількості містить інші отруйні речовини бензол, толуол і метиловий спирт.

Який утеплювач краще

По-друге, пінопласт, не пропускає пари вологи, що порушує природну вентиляцію і проходження вологи через стіни.

Простіше кажучи, цей матеріал «не дихає», а якщо і «дихає», то дуже погано.
Якщо утеплити пінопластом стіни, з матеріалів, які пропускають вологу (дерево, глина, цегла), то дуже швидко можна помітити досить неприємні наслідки.

Водяна пара буде дуже погано виходити з приміщень через стіни на вулицю. Тобто, стіни стануть погано «дихати». При цьому збирається волога на стику стіни і пінопласту. Якщо в будинку немає хорошої вентиляції, то мікроклімат в приміщеннях може помітно погіршиться. Це призводить до підвищення вологості в приміщенні, руйнування матеріалу стіни, що створює сприятливі умови для розвитку цвілевих грибків в будинку. Багато хто скаржиться на те, що після утеплення пінопластом стін зовні, на стінах усередині будинку почав розвиватися грибок, якого не було до утеплення. Як ви розумієте, поява грибка в домівці не сприяє здоров’ю.

Який утеплювач краще

Але запам’ятайте головне. На стіні всередині будинку ви спостерігаєте тільки цвітіння грибка, а його коріння, пронизуючи всю стіну, харчуються вологою, яка збирається на кордоні з вологонепроникним утеплювачем. А тепер подумайте про те, який сенс боротися з цвіллю, обробляючи стіни зсередини різними отруйними розчинами. Відновіть проникність стінки для парів вологи, забезпечте хорошу вентиляцію і пліснявий грибок зникне.

Тому застосовувати пінополістирол для утеплення стін і, зверніть особливу увагу, тільки зовні, можна тільки в таких будинках, у яких стіни зроблені з матеріалів, що не пропускають вологу. А саме суцільного бетону. У цих будинках стіни і так дуже погано «дихають», а виведення парів вологи забезпечується роботою системи вентиляції.

По-третє. Коефіцієнт лінійного теплового розширення у пінопласту значно відрізняється від такого у матеріалів, з якого зроблена стіна і зовнішнє покриття утеплювача. Поясню трохи простіше.

Який утеплювач краще

При нагріванні і охолодженні пінопласт збільшується і зменшується в розмірах набагато менше, ніж штукатурка, якої він покритий зверху, і цегла, до якого він приклеєний. Тому пінопласт руйнує шар штукатурки, що покриває його зовні, і клей, яким він приклеєний. На штукатурці з’являються тріщини. І ніяка штукатурна сітка тут не врятує від цих тріщин.

Сила лінійного розширення набагато перевищує міцність штукатурної сітки. Тому зовнішнє покриття пінопласту з часом відпадає. Подивіться на будинки, які зовсім недавно були утеплені пінопластом і переконайтеся в цьому самі.

Який утеплювач краще

 При руйнуванні клею, яким пінопласт був приклеєний до стіни, він вільно відвалюється від неї. Ось чому застосовують для його кріплення на стіну спеціальні кріпильні дюбеля під назвою «парасолька». Після відриву від стіни і появи тріщин у зовнішній штукатурці, холодне повітря вільно гуляє в просторі під утеплювачем. Тому через 3-5 років експлуатації, таке утеплення стін будинку зовні, перестає працювати і не створює ніякого утеплювального ефекту. Гроші викинуті на вітер!

Четверте і найголовніше.

 Пінопласт має дуже високу ступінь пожежонебезпеки. Він швидко запалюється при температурі всього 300 ° С, а екструдований пінополістирол – 450 ° С. Тобто, їх можна підпалити одним сірником. Ви не один раз бачили, як горять висотні новобудови, утеплені пінополістиролом. Весь чи пінопласт горить однаково? Звичайно, ні!
Зараз застосовують для утеплення фасадний пінополістирол з маркуванням ПСБ – 35 С. Це маркування означає – пінополістирол суспензійний безпресовим самозатухаючий з 35 щільністю. При виробництві в нього додають протипожежні речовини. Так, дійсно він не підтримує горіння і самостійно затухає. Але якщо біля нього є горючі матеріали, тоді горить він без проблем, виділяючи вищезгадані отрути, додаючи до них окис вуглецю, двоокис вуглецю і сажу.

Який утеплювач краще

Очевидно, що однією з головних небезпек при використанні пінопласту для утеплення житлових будинків, є те, що це горючий матеріал, який виділяє багато диму і суміш отруйних газів, яка здатна вбити людину.
Парадокс в тому, що пінопласт найефективніший утеплювач з синтетичних. Але, якщо людині доведеться щодня контактувати з його отруйними виділеннями, тоді на перший план виходять безпеку і здоров’я. Тому подумайте добре перед тим, як застосовувати пінопласт для утеплення будинку. Він є серйозною небезпекою для життя і здоров’я людини.
Категорично не раджу застосовувати пінопласт і екструдований пінополістирол для утеплення стін всередині як житлових, так і господарських приміщень. Якщо ви утеплили пінопластом, наприклад, металевий гараж зсередини, тоді влітку він для вас стане справжньою газовою камерою, коли ви будете в ньому перебувати, займаючись своїми справами.

Який утеплювач краще

Пінопласт – цілком безпечний як елемент декору в житло, але не рекомендований як утеплювач для житлових приміщень.
Серед речовин, що містяться в будівельних матеріалах, стирол володіє найвищим ступенем накопичення в організмі людини, що вимагає зменшення його гранично допустимої концентрації, при використанні в житловому будівництві приблизно в 600 разів. Встановлення ГДК на рівні 0,0000033 міліграма на кубічний метр повітря. Ви можете уявити собі таку кількість? Це рівносильно повній забороні застосування стиролу в житловому будівництві. Екструдований пінополістирол можна використовувати тільки для утеплення фундаменту зовні і для утеплення підлоги під товсту цементну стяжку.

Який утеплювач краще

Ось такий прекрасний і дешевий утеплювач цей пінопласт.
Незважаючи на це, пінопласт активно просувається на вітчизняний ринок під різними назвами.
Найсучасніший його представник це Поліфасад. Цей утеплювач складається з двох шарів. Основа виготовлена ​​з пінополістиролу або кам’яної вати. З тих же самих «екологічно чистих утеплювачів». Зверху вона покрита вже готовим декором з розчину білого цементу з піском.
А тепер розглянемо ближче другий за популярністю утеплювач – мінеральну вату.
Вона негорюча, але вбирає вологу.
Термін «мінвата» (мінеральна вата) використовують для позначення різних матеріалів. Це кам’яна вата (в тому числі і базальтова), скловата і шлаковата.
Скловата виготовлена ​​з розплавленого скла, кам’яна вата – з розплавлених гірських порід і шлаковата – з розплаву доменного шлаку.
Зустрічаються різні види вати: рулони, плити, сендвіч панелі. Мінеральна вата виробляється різних розмірів і щільності.

Який утеплювач краще

Для того, щоб вата не розсипалася, а зберігала форму, застосовують універсальна синтетична речовина, що складається з фенолформальдегідних смол, а так же добавок від вбирання вологи.
Вам кажуть, що мінеральна вата найбільш безпечна з усіх застосовуваних утеплювачів. А найбезпечніша з ват це кам’яна базальтова вата. Але це зовсім не так. Якраз кам’яна вата містить найбільшу кількість різних шкідливих добавок.

Відео. Як утеплити будинок? ТОП 10 частих помилок.

У скловаті їх менше. Але скловата створює дуже багато дрібних пилинок зі скла, що шкодить органам дихання, як будівельникам при монтажі, так і мешканцям, при наявності тріщин в обробці приміщення.
Дослідження показують, що входять до складу мінеральної вати компоненти – мінеральні волокна, зв’язуючі їх смоли, просочення зменшують гігроскопічність (здатність вбирати вологу), викликають у людей серйозні хвороби.

Який утеплювач краще

До складу волокон входять канцерогенні речовини, а сполучні просочення виділяють вільний формальдегід і фенол – дуже сильні отрути для людського організму. Навіть дуже маленькі кількості цих речовин викликають у людей кашель, головний біль, нудоту, занепад сил. У людей, довгий час проживають поруч з джерелом фенолу, можуть народжуватися діти з фізичними та розумовими вадами.

У сучасному житловому приміщенні досить багато інших джерел фенолу і формальдегіду. Це деревостружкові плити і фанера, з яких зроблені меблі, лінолеум, ламінат … Тому, при утепленні стін будинку зсередини кам’яної ватою, потрібно проаналізувати вищесказане дуже і дуже ретельно.

Чим же краще утеплювати будинок?

Менш шкідлива для утеплення всередині приміщення скловата, за умови відсутності вологи і якісного покриття її зверху щільними, без щілин, конструкціями.
А кам’яну вату я раджу використовувати зовні стін. Тим більше, що вона не горить і не вбирає вологу, більш довговічна, ніж пінопласт. Найголовніше те, що вона м’яка, і податлива, змінює свої розміри при зміні температури спільно зі стіною і покриває її матеріалом (штукатуркою), що не порушує їхніх цілісність.

Який утеплювач краще

Ось так і виходить, що найпопулярніші синтетичні утеплювачі – пінопласт і мінеральна вата, мають недоліки, що впливають негативно на здоров’я людини. Заощаджуємо на опаленні, але в той же час знищуємо своє здоров’я.
Найкращі і екологічно чисті утеплювачі для будинку натуральні. Це глина, очерет, льон, торф’яні блоки. Але на сьогоднішній день більшість забудовників приватних будинків, вважають це вчорашнім днем. Думаю, що в майбутньому люди ще повернуться до цих перевіреним часом натуральним утеплювачів. До речі, в європейських країнах вже починають їх застосовувати.

Ще одне будівельне питання, про яке багато сперечаються. Утеплювати зовні або зсередини? Відповідь на нього така. При будь-яких умовах утеплювати будинок потрібно тільки зовні! Цей висновок підтверджує історичний досвід. У минулому люди утеплювали свої будинки на зиму тільки зовні: очеретом, листям, стеблами кукурудзи, хвойним гіллям або просто снігом. Це було екологічно правильно і ефективно.
На сьогодні дуже поширене зовнішнє розташування кам’яної вати і пінопласту по стінах з бетону або цегли з подальшим оштукатурюванням їх цементно-піщаним або іншим розчином товщиною 20-25 мм по зміцнює сітці.
Якщо застосовується пінопласт, тоді волога збирається на стику стіни і пінопласту. Якщо застосовується кам’яна вата, тоді волога проходить через неї і збирається біля зовнішнього шару штукатурки.
При перепадах температури, в холодну пору року, волога то замерзає, то тане, насичуючи при цьому водою штукатурний шар, стіну і утеплювач. Таке зволоження викликає збільшення теплопровідності утеплювача, сприяє руйнуванню стіни і штукатурного шару, а так само створює умови для розвитку цвілевих грибків.

Який утеплювач краще

Результат застосування такої технології – утворення тріщин, нерівномірний вихід вологи (плями на стіні), «просвічування» швів плит утеплювача і дюбелів крізь шари обробки, відшаровування штукатурки і утеплювача вже через 3-5 років після здачі об’єкта в експлуатацію.
Не забувайте про те, що на ринку є багато різних утеплювачів, які можуть гідно замінити такі непрактичні і отруйні утеплювачі. Хоча це може бути дорожче по грошах і складніше в монтажі.
Бережіть своє здоров’я і утеплювати житло з розумом.

Відео. Утеплювач. Пінопласт, Мінеральна вата. Тепло або Загроза життю?

Дивіться також...