Жимолость їстівна. Посадка і догляд.

Жимолость їстівна. Посадка і догляд.

Пропонуємо черговий випуск журналу, як зробити все. Сьогодні про садівництво. І зараз я постараюся пояснити вам, чому жимолость їстівна повинна рости у вашому саду і яку користь вона вам принесе. Ви дізнаєтеся про те, чим корисна жимолость їстівна. Назва цієї ягідної культури складається з скорочення двох важливих для людини слів “життя” і “молодість”. Звідси – жимолость! У ягодах жимолості присутній мікроелемент селен – речовина, яка захищає організм людини від старіння, які рідко зустрічаються в живій природі. Справжні молодильні яблучка з казки, плоди жимолості їстівної.

Тільки не плутайте це диво природи з декоративною жимолостю, яка називається капріфоль або жимолость татарська. Вона має яскраві, частіше червоні, неїстівні, отруйні ягоди і росте вона не кущем, а в’ється ліаною по шпалері, як виноград.

Жимолость їстівна. Посадка і догляд.

Головне достоїнство жимолості їстівної це найраніша і дуже корисна ягода. За своєю цінністю вона стоїть в одному ряду з ягодами чорниці і лохини, а за деякими показниками перевершує їх. Ягоди жимолості найкраще вживати свіжими прямо з куща. Також можна їх сушити, варити з них компоти, варення, соки та сиропи.

Ще одна перевага цієї рослини це невибагливість у догляді, в порівнянні з іншими ягідними культурами.

Жимолость їстівна це багаторічний, прямостоячий, гіллястий чагарник висотою до 1,5-2,0 м, і кроною близько 2м в діаметрі. Кущ розташовується компактно, гілки міцні і ростуть догори, тому жимолость не потребує підв’язки або шпалери.

Жимолость їстівна. Посадка і догляд.

На сьогоднішній день відомо більше 100 різних сортів жимолості їстівної. У мене на ділянці росте близько 20 сортів. Для мене, як любителя садівника, вони відрізняються термінами дозрівання, здатністю ягоди утримуватися на кущу після дозрівання, формою, розміром і смаком ягід.
Деякі сорти, особливо старі, наприклад сорт Блакитне веретено, має ягоди з гірчинкою. Інші без гіркуватості, кисло-солодкі, а деякі, наприклад сорт Бакчарскій велетень має ягоди до 5сантіме̕тров в довжину і до смаку солодкі як мармелад. Так що вибираючи сорт, потрібно звертати увагу на розмір і смак ягід, а також на їх обсипальність.

Жимолость їстівна. Посадка і догляд.

Найцікавіше те, що навіть дозрілі і опалі ягоди близько тижня лежать під кущем без проблем, вони не гниють, перебуваючи на землі. Їх можна зібрати прямо з землі, помити і з’їсти. Урожай жимолості в перші роки невеликий. Врожайність щорічно поступово збільшується в міру росту куща і становить 2,3 кг з куща і більше. Плоди у жимолості синьо-блакитні або майже чорні з сизим нальотом. Дозрівання плодів нерівномірне, тому період плодоношення розтягнутий, що дає можливість довше ласувати свіжими ягодами.

Жимолость їстівна цвіте раніше всіх ягідних культур. Її квіти витримують заморозки до 7 градусів морозу. Тому і ягоди достигають раніше всіх, на 10 днів раніше, ніж самі ранні сорти суниці садової. Від початку цвітіння до дозрівання плодів проходить всього 30- 40 днів.

Посадка жимолості їстівної.

Так як жимолость починає цвісти дуже ранньою весною, відразу після сходу снігу садити її потрібно восени у вересні і жовтні. Весняна посадка затримує початок плодоношення на 1 рік. Жимолость починає плодоношення з 3-х річного віку, тому для посадки потрібно брати 2-х річні саджанці. В результаті, якщо ви посадите однорічний саджанець навесні, ягоди ви отримаєте на 2 роки пізніше, ніж, якщо посадите 2-х річний саджанець восени.

Садити потрібно на сонячному місці. Чагарники жимолості їстівної погано будуть рости на височинах і в півтіні. Також несприятливо вони будуть себе почувати в сухих та піщаних ґрунтах. Відстань між рослинами в ряду 1,0-1,5 метра, між рядами 2-3м. Яма для посадки шириною 50см і глибиною теж 50см. У посадкову яму треба додати 1 відро перегною або компосту, і 100-150 гр. комплексного добрива. При посадці саджанці жимолості не рекомендується заглиблювати, інакше сповільниться їх розвиток. Потрібно посадити саджанець по кореневу шийку, вертикально без нахилу, зрізати наземну частину не потрібно. Їстівна жимолость – невибаглива і довговічна рослина.

Живе і активно плодоносить до 80-100 років.
Необхідно садити не менше 3-х саджанців жимолості і бажано різних сортів. Тому що жимолость рослина перехрестноопиляєма. Якщо посадити тільки 1 кущ, то врожаю можна і не дочекатися.

Догляд за жимолостю.

Одна особливість – незважаючи на самий гідний догляд, перші 2 роки жимолость росте дуже повільно і ягоди маленькі. Тільки через 2-3 роки кущ починає показувати дійсний розмір своєї ягоди, а повну врожайність через 7-10 років. Так як жимолость починає рано розвиватися, вона також рано в кінці червня припиняє зростання. Тому весняний полив і підгодівля для неї найбільш важливі.

Рослина любить вологу, тому її потрібен регулярний полив. При нестачі вологи ягода дрібніє, а кущ може скинути листя, що несприятливо впливає на майбутній урожай.

Жимолость їстівна володіє достатньою морозостійкістю, добре переносить морози до -45 ºC, тому не вимагає укриття на зиму. Також вона стійка до різних захворювань. За 5 років я не бачив ніяких шкідників і захворювань на своїх кущах жимолості. За цей час я жодного разу не обробляв їх отрутохімікатами. Тому ягоди жимолості їстівної є екологічно чистими.

Догляд за жимолостю мало відрізняється від догляду за іншими ягідними чагарниками, крім обрізки. Перші три роки після посадки жимолость не потрібно обрізати. Дорослі рослини жимолості їстівної не потребують обов’язкової щорічної обрізки. Просто восени або навесні треба видалити сухі та зламані гілки, а також ті, які ростуть усередину крони і згущають її. Потрібно обрізати жимолость так, щоб сонячне світло вільно проникав всередину куща, як кажуть, щоб горобець зміг пролетіти.

Жимолость съедобная посадка и уход (4)-min

Для збереження сорту, жимолость потрібно розмножувати тільки вегетативно, а саме: діленням куща, горизонтальними відводками, а більш ефективно – зеленими і здеревілими живцями. При розмноженні посівом насіння, сорт не зберігається.

Посадивши в своєму саду ягідного довгожителя ви на багато років забезпечите ранніми вітамінами кілька поколінь своїх рідних і близьких і завжди першими пізнаєте солодку спокусу весни – ягоди жимолості їстівної.

Відео. Жимолость їстівна посадка і догляд.

Дивіться також...